GenelGündemİlçeler

TSO Haziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Haziran ayı meclis toplantısı Osman Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin okunması ile başlayan toplantıda konuşan meclis başkanı Osman Yıldırım Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanı seçim sonucunun ülkemiz adına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Daha sonra toplantıda konuşan STSO başkanı Zeki Özdemir, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen TOBB seçimlerinde güven tazeleyen Başkan Hisarcıklıoğlu’na başarılar dileyerek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

İSTANBUL YATIRIMCI ÇEKİLMESİ İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEHRİMİZDİR

Yapılan faaliyetler hakkında bilgiler veren Özdemir, “Geçtiğimiz hafta Demirağ Organize Sanayi bölgesinde yer edinmiş ve üretime geçmiş olan firmalarımız ile dar bir çerçevede toplantı yaparak, İstanbul’da öncelikle hemşehrilerimizi, daha sonra yatırım yapabilecek herkesi davet etmenin ve İstanbul’da nasıl konuşlanmanın konuşulduğu, istişare edildiği bir toplantı gerçekleştirdik. Tabi öncelikle kendi sanayicimiz kendi tüccarımızı önemsiyoruz. Onlarla paylaşarak, onların vesilesi ile de o toplantıda yatırım yapmak isteyen firmalarla da tanışma fırsatımız oldu. Bu bize şunu gösterdi; her ne kadar Demirağ Organize Sanayi bölgesinin ilk yapıldığı günden beri teşvik kapsamı içerisinde olsun veya olmasın hangi dönemde yatırım yaptıysa bu firmalarımızın kendilerini örneklemeleri ve anlatmaları bizim anlatımımızdan çok daha etkili olduğunu gördük. Çünkü sanayici ne ister, gittiği yerde sanayi üretimi yapan bir firmanın o yerden memnun olup olmadığını öğrenip, gelip buraya yatırım yapması işimizi biraz daha kolaylaştırıyor. Onun içinde yatırım yapmak isteyen firmalarımızı, onlarla buluşturarak, yani buraya yatırım yapmış firmalar ile buluşturarak onların örneklemeleri ile buraya yatırım yapmalarını sağlayacak bir çalışma yaptık” dedi.

Özdemir, “İstanbul bizim için yatırımcı çekilmesi için en önemli, yegâne şehrimizdir. Çünkü bizim Sivaslı olarak nüfus yoğunluğumuzun en yüksek olduğu il İstanbul. Maalesef bir deprem kaygısı yaşadıkları da kesin. Bunun yanı sıra ferdi yaşamda ekonomik koşulların İstanbul’da günden güne çok ağırlaşması bu insanların Sivas’a gelmelerini, burada yatırım yapmalarını veya burada yatırım yapılan sanayi tesislerinde iş edinmelerini sağlayacak bir ortam sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

OSMAN BEYİ YÖNETİMDE GÖRMEK İSTERDİM

Meclis üyesi Mustafa Eken ise, “TOBB başkanımız tekrar seçildi. Kendisine hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Sivas’ta da daha öncede konsey üyeliğini devam ettiriyorduk. Aynı şekilde Zeki beye bu görevi verdiler. Zeki beye de hayırlı olmasını diliyorum. Osman beye de Genel İdare Kurulu üyeliğini verdiler. Ona da hayırlı olsun diyorum. Tabi burada bir haksızlık edildiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Çünkü seçimler zamanında biz şunu duymuştuk; Osman beye en azından yönetim kurulunda bir görev sözü verildiğini ve bu yönetim kurulunda Sivas’ın Ankara’da temsil edileceğini, bu bizi mutlu etmişti. Burada verilen görevin aslında yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu görev daha öncesinden söz verildiyse bu sözünde durulmamasından gerçekten üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Osman Bey bana göre yönetim kurulunda olması gerekirdi. Tecrübeleri var. ” Dedi.

Eken, “Zeki beye özellikle sormak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı yardımcımız geldiğinde bir dosya ilettiniz. Orada dört tane madde vardı. En önemli maddelerden bir tanesi Sivas’ın tamamının cazibe merkezi kapsamına alınması ve Demirçelik artı çevre yolu vs. bu dosya cumhurbaşkanı yardımcısına iletmişken sayın cumhurbaşkanı geldiğinde, bütün herkes orada iken Ticaret ve Sanayi Odamız neden Cumhurbaşkanımız ile görüşmede yok idi? Orada hiç kimse görüşemezse Ticaret ve Sanayi Odası başkanı görüşür. Başkanlar kurulu başkanı görüşür. Zaten görüşmüyorsa görüştürmüyorlarsa bir sıkıntı vardır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı geldiğinde dosya verip cumhurbaşkanı geldiğinde dosya vermemek mümkün değildir. Biz Demirağ’ın ne kadar önemli olduğunu anlattığımızda bizi dinlemiyorlardı. Sivas’ın tamamının cazibe merkezi kapsamına girmesi için de hep beraber sesimizi yükseltmiştik. Tam seçim önü alınacak bir fırsat, biz zamanken bunun dile gelmemesi, bunun konuşulmaması sanayiciler açısından, Sivas açısından, odamı açısından bence hüzünlü ” dedi.

İZMİR İLE İLGİLİ ACİLEN ÇALIŞMA YAPILMASI LAZIM

Eken ayrıca İzmir uçak seferlerinin de acilen başlaması gerektiğini belirterek, “Yatırımcı gelmesi lazım diyoruz ama İzmir uçak seferleri halen yok. Biliyorum ki heyet olarak gitti başkanlar, İzmir’i bırak Antalya’nın başlaması için çalışmalar yaptılar. Fakat Pegasus İstanbul uçağını sabahları da kaldırdı. İzmir’i beklerken Sabahları İstanbul’da kalktı şimdi. Ben korkuyorum ki İstanbul tamamen kalkacak. İzmir ile ilgili acilen çalışma yapılması lazım. Bunun hızlanması lazım. İzmir Sivas’ın olmazsa olmazı. İstanbul seferleri de Pegasus ’un sabahları kaldırılmış, çok sıkıntılı” şeklinde konuştu.

Mustafa Eken’e cevap veren başkan Zeki Özdemir ise Cumhurbaşkanına ulaşmakta güvenlikten geçemediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımız ilk programda gelemeyince Cumhurbaşkanı yardımcımıza dosyamızı iletebilmiştik. Çünkü oradaki güvenlik farklı oluyor. Cumhurbaşkanı gelince güvenlik sistemi çalışması farklı oluyor. Onun için orada ortam daha rahattı. O yüzden dosyamızı sadece cumhurbaşkanı yardımcımıza değil diğer genel başkanlara da iletme imkânı bulduk. Miting zamanında da hazırlığımız vardı. Dosyamızı sunmak istiyorduk. Tüm Sivas’ın cazibe merkezine alınması için tek konumuz vardı. Fakat cumhurbaşkanı her ne kadar miting alanı içerisine geçip fotoğrafta çektirme imkânı olabiliyor. Ama bizim amacımız fotoğraf çektirmek değil. Bizim amacımız bu belgeyi kendisine ulaştırabilme imkânı idi. Biz bu imkânı sağlayabilecek ortamı ve durumu çok tahlil ettik. Milletvekillerimiz aracılığı ile il başkanı aracılığı ile tetkik ettik. Fakat AK Parti’nin il başkanı başta olmak üzere herkes güvenlik kısmına takıldı“ dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu