GenelYerel Haberler

STSO’dan ‘Güneş Enerjisi Çatı Projeleri’ Semineri

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) öncülüğünde Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile TOBB Genç Girişimciler Kurulu tarafından ‘Güneş Enerjisi Çatı Projeleri’ bilgilendirme semineri düzenlendi.
TSO Konferans Salonunda düzenlenen seminere Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TSO Başkanı Mustafa Eken ve meclis üyeleri katıldı. Seminerde konuşan Vali Salih Ayhan, “Bu tür seminerlerin ciddi anlamda faydası olduğunu düşünüyorum. Hem potansiyeli hem de temel amacı görmek açısından çok önemli. Sivas yenilenebilir enerji kaynakları açısında Türkiye’de en önde olan illerimizden bir tanesi. GES, RES gibi alanlarda Türkiye ortalamasının üzerinde. Sivas enerji üretiminde kendi toplam iç tüketiminin 3 kat daha fazlasını üretmektedir. Böylesine güçlü bir potansiyelimiz var. Bu potansiyeli biliyoruz, bunu enerjiye dönüştürmek istiyoruz. Enerji çağın en büyük ihtiyacı. Dış ticaret açığımızda çok önemli bir yer tutmaktadır” dedi.
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Ülkemizde bu alanda çok büyük gelişmeler var. Yenilenebilir enerji noktasında güneş ve rüzgar enerjisi özellikle de çatı projeleri ile ilgili güzel gelişmeler var. Maalesef ilimiz bu noktada yeterli yatırımı alamadı. Bu bilgilendirme toplantısıyla Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmelerimiz bu projeler ile birlikte hem ülke hem de kendi ekonomisine katkı sağlayabilecek bir sektör. Yenilenebilir enerji noktasında tüm kurum ve kuruluşlarımızın belirli bir noktada yatırım yapması lazım. Biz de Sivas Belediyesi olarak kendi enerjisini kendi üreten bir belediyecilik ortaya koymak adına bu noktada ki çalışmaları devam ettirmek ve başlatmak oldu. Belediyenin kurulu güç kadar enerjisini karşılamak üzere GES projelerini yapıyoruz” diye konuştu.
TSO Başkanı Mustafa Eken de, “Teknolojik yeniliklerin yaşanması, hayatın içinde var olan ve karşı konulamaz değişimler doğal olarak hukuk bilimine de yön vermektedir. Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji hukuk disiplini ülkemizde yeni yeni tanınmasına rağmen hızlı yol almaktadır. Bu kapsamda Güneş Enerjisi Çatı Projeleri yenilenebilir enerji kapsamında hızlı bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Güneşin konumu ve yıl içerisindeki güneşli gün sayısı açısından güneş enerjisi üretimine son derece uygun olan Sivas’ta, odamız Genç Girişimciler Kurulu tarafından üyelerimize yönelik Güneş Enerjisi Çatı Projeleri seminerinin son derece yerinde olacağını düşündük. Bilgi eksikliğimiz var. Yatırım yapmayı düşünen görüştüğümüz firmalar var. İzleyeceğimiz bir yol yok. Bu konuda eksiğimiz var. Organize Sanayi Bölgemizde ciddi gelişmeler var. Orada valimiz ile birlikte güzel bir sistem kuracağız. Bu seminere katılan katılımcıların hepsi bu konuda bilgi sahibi olacak ve eminim ki çok ciddi anlamda gelişme olacak. Sizleri bilgilendirmek amacıyla işinde uzman firma yetkilileri buradalar. Bu sistemin faydaları, ekonomik getirileri nelerdir bunları kendileri bize izah edecekler. Biz üyelerimizi çağın gereksinimleri doğrultusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu seminerimizin de enerjisi yüksek ve hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu