GenelGündemVizyondakilerYerel Haberler

Sivas’ta Tekrar Bir Devletin Kuruluş Meşalesi Yakılmıştır

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Sezerer mesajında, “Yüce Türk milleti tarih boyunca kimseye boyun eğmemiş, imparatorluklar kurmuş bir millettir. Bu büyük millet, dağılma noktasındayken, bağrından bir kurtarıcı çıkararak, Anadolu’nun kalbinde Sivas’ta tekrar bir devletin kuruluş meşalesini yakmıştır.

Sivaslılar o zor şartlarda milletin bağrından çıkan kurtarıcıyı bütün risklere rağmen sahip çıkmış, 2 Eylül 1919′ da Sivas’a gelen Mustafa Kemal’i 18 Aralık 1919 gününe kadar 108 gün misafir ederek, bir devletin kuruluşunu sağlamıştır.

4 Eylül 1919’da yapılan Sivas Kongresi’nde, herkesin bildiği manda ve himaye tartışmaları yapılmış ve reddedilmiş, bütün cemiyetlerin tek çatı altında toplandığı topyekûn bir savaş kararı alınmıştır.

Bize düşen ise bugün 103. yıldönümünü coşku ile idrak ettiğimiz Sivas Kongresi’nin bu özelliklerini gelecek nesillere çok iyi anlatmak ve yaşatmaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Cumhuriyetin temelini burada attık’ sözüne mazhar olmuş bir şehir olarak cumhuriyetimizin temellerine ebediyen sahip çıkarak, canımız pahasına korumak zorundayız.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103.yıl dönümünde, bu güzel günlerin sözünü etmek yetmez, özünü kavrayıp gereğini yapmak, gelecek kuşaklara emanet etmek hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu