GenelGündem

Sivas’ta Salgınla Mücadele Tatbikatı

Sivas’ta Salgınla Mücadele Tatbikatı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde 15-19 Nisan 2024 tarihleri arasında “Tam Zamanlı Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetimi Eğitimi” düzenlendi.

Eğitimde, olası bir Şap ve Koyun Keçi Vebası (PPR) salgınının etkin bir şekilde kontrol ve eradikasyonunun sağlanması amacıyla, salgın sırasında ve sonrasında uygulanacak prosedürleri içeren Acil Eylem Planı çerçevesinde “Tam Zamanlı Saha Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı, Şap Enstitüsü Müdürlüğü ve Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler tarafından Sivas, Kayseri, Tokat, Yozgat, Giresun, Erzincan ve Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli hayvan sağlığından sorumlu personele “Tam Zamanlı Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetimi” konulu eğitim verildi.

Eğitimde, olası bir Şap ve PPR salgınının etkin bir şekilde nasıl kontrol edileceği ve hastalığın nasıl mücadele edileceği ile salgın sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili olarak “Acil Eylem Planı” hakkında teorik ve pratik bilgiler aktarıldı.

Gerçekleştirilen eğitimde olası Şap ve PPR hastalığı salgınında ortaya çıkabilecek muhtemel sorunlar ve bunlarla ilgili çözüm yolları ve en hızlı şekilde hastalık teşhisinden başlayarak, yayılmasının önüne geçilmesi ve tedavisi için izlenecek prosedürler hakkında da bilgiler verildi. Masa başı teorik çalışmalar, soru alıştırmaları, senaryo, uygulamalı saha çalışmaları, hastalığın hızlı bildirimi, marazi madde toplama, biyogüvenlik ve etkin mücadeleye yönelik konularda uygulamalar gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit Yıldız’ın Konuşması:

İl Müdürü Seyit Yıldız konuşmasında, Şap ve Koyun Keçi Vebası’nın hem hayvan sağlığını hem de hayvanlarda verim düşüklüğü ile birlikte elde edilen hayvansal ürünleri de olumsuz etkileyen ve çok ağır ekonomik kayıplara sebep olan önemli bir hastalık olduğunu vurguladı. Yıldız, salgın hayvan hastalıklarıyla mücadelede asıl önemli olanın hastalık çıkmadan önce koruyucu hekimlik, hayvan beslenmesi ve hijyenin yanı sıra aşılama çalışmaları ile tedbirleri almak ve hastalık çıktığı zaman ise en hızlı ve doğru şekilde müdahale edilerek yayılmasının önlenmek olduğunu belirtti.

Yıldız, bu eğitimler ile salgın hastalık mücadelesinde görev alan Veteriner Hekimler ve Yardımcı Sağlık Personellerinin teorik ve pratik bilgi ve tecrübelerini arttırarak en hızlı şekilde gerekli tedbirleri almaları amaçlandığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu