EğitimGündem

Sivas’ta 51 Köy Okulu Yeniden Öğrencilerle Buluştu

Millî Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Köy Yaşam Merkezleri Projesi” ile Sivas’ta 51 eski köy okulu yeniden öğrencilerle buluştu. Köy halkına yönelik çeşitli kurs faaliyetlerinin de yürütüldüğü Köy Yaşam Merkezleri, 7’den 70’e köyde yaşayan herkese kapılarını aralarken köylere de önemli bir canlılık kattı.
Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile köyleri cazibe merkezi haline getirmek için “Köy Yaşam Merkezleri”nin hayata geçirildiğini belirten Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, “Bakanlığımız, eğitim alanında toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir anlayışla yaşadığımız çağın gerekliliklerine uygun imkânlar oluştururken yarını da planlayarak önemli adımlar atıyor. Okullarımızın altyapısı güçlendirilirken, teknolojik donanımları artırılıyor, büyük bir titizlikle hazırlanan eğitim materyalleri, basılı ve dijital ortamlarda öğrenci ve öğretmenlerimizin istifadesine sunuluyor. Dünyanın en kapsamlı interaktif ortamlarından bir tanesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), kısa süre önce hizmete giren Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA), ders kitapları, kaynak kitaplar… Bu çalışmaların hepsi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi eğitimi alabilmeleri için. Tüm bu imkânların yanı sıra Bakanlığımız, Köy Yaşam Merkezleri Projesi ile önemli bir temel attı. Atıl durumdaki köy okullarımız yeniden eğitim-öğretime açıldı. Köy okullarımızın bakım, onarım ve donatımları tamamlanarak hem öğrencilerimizin hem de 7’den 70’e tüm köy halkının hizmetine sunuldu.” dedi.
KÖY YAŞAM MERKEZLERİ İLE KÖYDE EĞİTİM, KÖYDE SANAT, KÖYDE ÜRETİM…
Köy Yaşam Merkezlerinin öğrencilerin kendi köyünde eğitim imkânlarından faydalanması açısından çok önemli olduğunu, bunun yanı sıra açılan kurs ve faaliyetler ile köyler için adeta bir kültür merkezi konumuna geldiğini belirten Aslan, “Köy Yaşam Merkezlerinde oluşturduğumuz ana sınıflarında en az 5 öğrenciye, ilkokulda ise öğrenci sayısına bakılmaksızın eğitim imkânı sağlıyoruz. Bakanlığımız Sivas’a bu kapsamda 2 milyon 400 bin TL ödenek aktardı. Bu kaynakla birlikte köy okullarımızın bakım, onarım ve tefrişatlarını tamamlayarak modern okul binalarına dönüştürdük. Tüm bu çalışmaların ardından okullarımızda eğitim-öğretim başlarken Halk Eğitim Merkezlerimiz kanalıyla da hem öğrencilerimiz hem de yetişkinler için çeşitli kurslar düzenleyerek 7’den 70’e herkesin eğitim imkânlarından faydalanmasına imkân sağladık.
Bu kapsamda, Kur’an-ı Kerimi Tecvidli Okuma, Arıcılık, Cenaze Hizmetleri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık, Katı Yakıtlı Kalorifer Ateşçiliği, Adab-ı Muaşeret, Hadis Okumaları, Okuma Yazma, Bağlama, Akıl ve Zekâ Oyunları, Kadın Üst Giysileri Dikimi, Temel Dini Kavramlar, Erozyonla Mücadele, Basketbol, Unlu Mamuller Üretimi gibi 38 ayrı kurs faaliyeti düzenlendi. Bu kurslara 617 kursiyer katılım sağladı.
Köy halkından gelen yeni taleplerle birlikte kurs çeşitliliğimizi daha da artırarak Köy Yaşam Merkezlerinin oluşturulma amaçları doğrultusunda vatandaşlarımızın eğitim ve eğitim temelli üretime katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Köy halkının peynir, süt ve süt ürünlerinin üretimi, tarım, hayvancılık ve arıcılık gibi kırsalda gerçekleştirecekleri faaliyetleri eğitim alarak bilinçli bir şekilde sürdürebilmeleri ve bunu ekonomik değere dönüştürebilmeleri için gereken desteği sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu