GenelGündem

Sivas’ın Tanıtım Elçisi Kaan Usta

Kendi değerlerimize sahip çıkamıyoruz
Sivas’ta Gastronomi kelimesi İshak Kaan Usta ile hayatımıza girdi.
Ancak hala birileri Kaan Usta’yı köfteci işte diyerek adlandırıyor. Evet köfteci kendisi, hem de meşhur Sivas Köftesini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan bir köfteci. Ancak sadece köfteci değil…
Bin bir emekle, araştırmayla kaleme alınan Milli Mücadelede Sivas Geleneksel Türk Mutfağı kitabının yazarı.
Kaan Usta kitabında Sivas’ın eşsiz ve zengin mutfağıyla ilgili önemli bilgileri kitabında ele aldı. Aylarca süren araştırmaları sonucunda kitabı yazarak şehrin kültür hazinesine kazandırdı.
Ancak gel gelelim Kaan Usta ne yazık ki Sivas’ta hak ettiği değeri göremiyor. Sivas mutfağı konusunda kimse kendisini bilir kişi olarak görmüyor. Kirli Ahmet Usta adlı işyerinin üst katına önemli bir mutfak yaptırarak burada Sivas mutfağının önemli yemeklerini yapıyor ve tarifleri yazıyor.
Unutulmaya yüz tutan Sivas Sütlüsünü yeniden yaparak tüketicilere sundu. Bu bile şehir kültürü için çok önemli bir kazanımdır.
Ancak şehri yönetenlerden kimse gidip ya burada bizim sütlümüz varmış hem yiyelim hem de Kaan Usta’ya teşekkür edelim demedi.
Sivas, Gaziantep gibi önemli bir gastronomi şehri olabilir mi? Maalesef hayır olamaz. Çünkü biz daha kendi şeflerimize sahip çıkmıyoruz. Bu nedenle de bizim mutfağımız yok olup bitmeye mahkum kalacaktır.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu