GenelGündemİlçeler

Sivas’ın Tamamı Cazibe Merkezi Kapsamına Alınmalı

Milli Yol Partisi Sivas Milletvekili Adayı Zeki Haral, “Demirağ OSB‘de cazibe merkezleri kapsamına alındı. Orada yüzde yetmişe kırk beşe kadar bir doluluk sağladı. Ama getirilen her çözüm yeni bir sorunun parçası. Oraya sağlanan teşviklerin mevcut yıllardır şehrin yükünü çeken, her şeye rağmen üreten yatırımcıların rahatlaması adına birinci OSB’ye de sağlanması şarttır” dedi.
Haral gündeme dair açıklamalarda bulundu. Demirağ OSB’nin cazibe merkezine alındığını hatırlatan Haral, “Demirağ OSB’de cazibe merkezleri kapsamına alındı. Orada yüzde yetmişe kırk beşe kadar bir doluluk sağladı. Ama getirilen her çözüm yeni bir sorunun parçası. Oraya sağlanan teşviklerin mevcut yıllardır şehrin yükünü çeken, her şeye rağmen üreten yatırımcıların rahatlaması adına birinci OSB’ye de sağlanması şarttır. Böylelikle birinci OSB’de üretim artacağı gibi, müsait alanlarda da yeni fabrikalar, boş parsellerde de yeni fabrikalar yapılacaktır. Böylelikle daha az bir altyapı yatırımıyla hızlı bir şekilde fabrikalaşmanın önünü açacağız. Fabrikalaşmanın önünü açtığımız zaman da bu iş ve aş demektir” dedi.
ŞARKIŞLA VE GEMEREK OSB’LERİ DE CAZİBE MERKEZİ KAPSAMINA ALINMALI
Haral, Şarkışla ve Gemerek’te bulunan OSB’lerinde cazibe merkezi kapsamına alınması gerektiğini vurgulayarak, “Şehirde iki tane daha OSB var. Şarkışla OSB ve Gemerek OSB… Buranın da mutlaka cazibe merkezi teşvikleri kapsamına alınması lazım. Bura alındığı zaman yaklaşık burada 160’a yakın parsel hızlı bir şekilde dolacaktır. Çünkü Nuri Demirağ’da bunu gördük. Burada olduğu zaman o alandan Şarkışla, Gemerek, Altınyayla tarafından Kayseri’ye olan göçün önüne geçilecek. Belki de geri dönüş sağlanacaktır. Böylelikle ilçelerimizi ayağa kaldırmış olacağız. İnsanları doğduğu yerde karnını doyuracağız” şeklinde konuştu.
ŞEHİR MERKEZİYLE, İLÇELER ARASINDAKİ KOPUKLUĞU MUTLAKA GİDERMEMİZ LAZIM
Şehrin turizm potansiyeli hakkında da konuşan Haral, “Şehrimizin kullanamadığı bir durum da turizmdir. Maalesef doğasıyla, coğrafyasıyla, kültürüyle, tarihi eserleriyle çok şanslı insan kalitesiyle çok şanslı olan bir şehirde, tanıtım noktasında ciddi sorunlarımız var. Şehir yeterince tanıtılmadığı için turizm altyapısı yeterince sağlanmadığı için, gerekli katkıyı esnafımız şehir insanı alamıyor. Bu tanıtımı aslında önce Sivas’ın kendinden başlamak lazım. Çünkü önce Sivaslılar Sivas‘ı tanımıyor. Sivas Paşa Fabrikası ve istasyon caddesinden ibaret değildir. Divriği, Kangal’ı, Gürün’ü, Kelkit Vadisi her yöremizin kendine has özellikleri var. Özellikle şehir merkeziyle, ilçeler arasındaki bu kopukluğu mutlaka gidermemiz lazım. Sivas merkezdeki insanları, ilçelerimizdeki o tarihi alanların gezmesini, görmesini sağlayacak yeni projeler üretmemiz lazım. İlçelerle merkezi yakınlaştırırsak orada bir hareketlilik sağlarız. Bu da ilçelerimizde can suyu olur. Diğeri Sıla Turizmi. Maalesef Milyonlarca Sivaslı şehir dışında gurbette yaşamaktadır. Kendileri Sivas’a geldiğinde sadece köylerini belki de büyük şehir merkezini ziyaret edip gitmektedir. Bu da şehir ekonomisine yeteri katkıyı sağlamamaktadır. Bu insanlarımıza da Sivas’ın diğer güzelliklerini yeterince tanıtırsak ve bu sirkülasyonu sağlarsak sadece sıla turizmiyle bile buradaki ciddi bir iş ve istihdam alanı sağlayabiliriz. Çünkü insanlar ilçelerimize gittikçe oradaki turizm altyapısı da ister istemez kuvvetlendirecektir.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu