GenelGündemİlçeler

Sivas’ın En Önemli Sorunlarından Biri Ne Yazık Ki Sahipsizliği

İYİ Parti Sivas Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan,  ülke ve il gündemini değerlendirdi  .
2009 yılında elim bir kaza sonucu şehit olan BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşlarının katillerinin İYİ Parti iktidarında çözüleceğini ifade eden İYİ Parti Sivas Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, “Türk siyasetinin güçlü ve önemli bir ismiydi Muhsin Yazıcıoğlu. Bir suikast sonucu kendisi ve yol arkadaşları şehit edildi. Bu acı olay 14 yıldır çözülemiyor” dedi.
Bozdoğan, “Bu dava İYİ Parti iktidarında çözülecektir. Bakınız Sinan Ateş cinayeti de bu şekildedir. Ankara’nın en lüks semtlerinden birinde her yerde kameraların olduğu bir bölgede Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış Türk aydını, akademisyeni Sinan Ateş saldırı sonucu ailesinden sevenlerinden koparıldı. Bu hadisede delilerin gizlendiği, olayın üzerinin kapatıldığına dair de bir kamuoyu kanaati var. Kamuoyunda bu konuda oluşan algı insanları zihninde konu bambaşka yerlere gidiyor. Devletimiz bu konuda olayı tam çözmelidir. Ama ne yazık ki Merhum Yazıcıoğlu davasında olduğu gibi olayın üzerinin kapatılmaya gidildiği, ihmal ve savsaklama olduğu ne yazık ki zihinlere oturdu. Bu konuyu Devletimiz çözmelidir” diye konuştu.

İYİ PARTİ CESURLAR HAREKETİ
İYİ Parti Genel Başkanımız Meral Akşener’in çok sık tekrarladığı Cesurlar Hareketi çok önemli ve anlamlıdır. Ben de bu sözden hareketle İYİ Partiye destek verme ihtiyacı hissettim. İYİ Parti kuruluş sürecinin ardından şuan hem merkez sağdan hem de soldan seçmenlerin teveccüh ettiği iktidar hedefinde olan bir parti haline dönüştü. Bizlerde, şehrimize ülkemize ve milletimize faydalı olabilmek için İYİ Partide yer aldık. Akademisyen olarak yıllardır edindiğim tecrübe, birikim ve bilgiyi siyaset aracılığıyla hizmete dönüştürme arzusundayım. Şehrimizde hepimizin zaman zaman dillendirdiği eksikler, sorun ve sıkıntılara dair çözüm önerileri ortaya koymak ve bunları hayata geçirmek için milletvekilliğine aday adaylığımı açıkladım. Derdimiz yaşanabilir bir Türkiye, gençlerin geleceğe umutla baktığı, insanların yarınlarından endişe duymadığı, mutlu aile mutlu toplum ve en önemli de dünya siyasetinde söz sahibi bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmek” şeklinde konuştu.

Demirağ OSB’nin teşvik kapsamına alınmasının olumlu bir gelişme olduğuna vurgu yapan Bozdoğan, “Sivas’ın temel sorunlarını görmek için çok ciddi master planlarına falan ihtiyaç yok. İstasyon ve Atatürk caddesinde gezerseniz insanlar size anlatır. En önemli sorun işsizlik. Hem özel hem de devlet yatırımlarının artarak gelmesi gerekiyor. Sanayilerimiz var ama bunlar yürütülürken şehrin iç dinamiklerini de hesaba katmak lazım. Sanayi bölgelerimizde çalışmalar var. Ama ne yazık ki aynı şehirde bulunan OSB’ler birbirlerine rakip oldu. Birinci OSB ne yazık ki teşvik dışında tutuldu ve oradaki sanayicilerimiz huzursuz. Bu manada Sivas’ın ilçelerinin de 6. Bölge teşvik kapsamına alınması elzemdir. Aksi halde istihdam sağlayan, üretim yapan firmalarımız, Demirağ OSB’deki teşvikler nedeniyle rekabet edemez hale gelecektir. Demirağ OSB’nin yanında Lojistik Köy var. Daha önce Lojistik Köy’de incelemede bulunduk. Burası tamamlandığında çok ciddi katkı sağlayacak. Şuan tarladan ibaret. İhale yapılmış, müteahhitler bırakıp gitmiş. Ne yazık ki acilen burada çalışmaların hızlanması ve tamamlanması gerekiyor. Bizlere halkımız destek verdiğinde burayı hızla şehrimize kazandıracağız. Sivas’ta işsizliği bitirmek için sanayi tesislerine ihtiyacımız var. Sivas’ın en önemli sorunlarından biri de ne yazık ki sahipsizliği. Nüfus azalıyor. İnsanlarımızın şehirde karnı doymuyor ve mutsuzlar. Sivas’ta yaşayan insanları mutlu etmemiz lazım ve hak ettiklerini almasını sağlamalıyız. Sivas’ın sahipsizliğine hep birlikte son vermemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

SİVAS’TA VAKIF ÜNİVERSİTEİ AÇILMALI
Bozdoğan, üniversite konusunda değinerek, “Sivas’ta en önemli konularsan biri de üniversite meselesidir. İkinci devlet üniversitesi açıldı. Ancak Sivas’ın ihtiyacı vakıf üniversitesidir. Şehrimizde özel bir vakıf üniversitesi kurulursa bu şehirde istihdam, kalkınma ve gelişmişliğe zemin hazırlayacaktır. 50 Bin nüfuslu bir devlet üniversitesi yerine 20-25 bin nüfusa sahip 2 ya da 3 üniversiteye dönüştürmeliydik. Hantal bir yapı oluşmaya başlayan üniversitemizi bu şekilde planlamalıydık. Kontenjanı dahi dolmayan bazı bölümler ikinci üniversitede de açıldı. Bunlar şehre katkı sağlamıyor. Üniversite yapılanmasını yeniden ele almamız gerekiyor. Şehrimizde daha lokal ve butik üniversitelerimizin açılması gerekiyor. Şehirlerde gelişmişliğin en önemli göstergesi vakıf üniversiteleridir. Bu nedenle de şehrimizde tüm unsurlarımızla vakıf üniversitesi açmalıyız. Bununla da şehrin gelişmesine katkı sağlamalıyız” dedi.

PROF. DR. AHMET BOZDOĞAN KİMDİR?
Sivas’ta akademisyen ve Türk Ocakları Şube Başkanı olarak kamuoyunun yakından tanıdığı İYİ Parti Sivas Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, “1966 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğdum. 1992 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezuniyetin ardından iki yıl MEB’de öğretmenlik yaptıktan sonra 1995 yılında Cumhuriyet Üniversitesi tarafından açılan sınavı kazanarak Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Bu görevde iken 1996 yılında yüksek lisans öğrenimini tamamladım ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne doktora öğrencisi olarak kabul edildim. 2000 yılında doktora öğrenciliğine ve araştırma görevliliğine kısa süre ara vererek askerlik görevimi yerine getirdim.
2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsündeki doktora öğrenimimi tamamlayıp “doktor” unvanı aldım. 22.10.2002 tarihinde, çalıştığım bölümde yardımcı doçent kadrosuna atamam yapıldı. 06.09.2007 tarihinde aynı bölümde Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanlığı görevine getirildim. Hâlen devam eden bu görevimin yanında 24.09.2007 – 15.09.2014 ve 09.09.2016 – 22.09.2017 tarihleri arasında iki kez Bölüm Başkanı Yardımcılığı görevini yürüttüm. 29.08.2008 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi Zara Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne atandım. 15.06.2009 tarihinde doçent unvanı aldım. 02.11.2010 – 07.12.2010 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi İmranlı Meslek Yüksekokulu kurucu müdürlüğünü vekâleten; 15.04.2011 – 03.10.2012 tarihleri arasında da Zara Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurucu müdürlüğünü asaleten yürüttüm. Kamu yararına çalışan derneklerden olan Türk Ocaklarının Sivas Şubesinin 15 Ocak 2017 ve 12 Ocak 2020 tarihlerindeki Genel Kurullarında iki kez başkanlık görevine seçildim. 2023 yılı içinde yapılacak milletvekilliği seçimlerinde İYİ Parti Sivas Milletvekilliği adaylığı ile ilgili düşüncem dolayısıyla 22 Ocak 2023 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul’da tekrar aday olmayarak bu asırlık dernekteki başkanlık görevimi devrettim. Kuruluş günlerinden itibaren İYİ Partiye verdiğim fikrî ve fiilî desteğin yanında, 29.05.2022 tarihinden beri İYİ Parti Sivas İl Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Yüksek İstişare Kurulu üyesiyim.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu