GenelGündem

Sivas Şehir Müzesi Açıldı

Tarihte pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan; Selçuklu’nun kalbi, Osmanlı’nın vicdanı, Cumhuriyetin aklı Sultan Şehir Sivas’ımızda, mâzî ile âtî arasında sağlam köprüler kurulmasına vesile olacak Sivas Şehir Müzesi açıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılışta konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Bir şehrin kimliğini, geçmişini, geleneklerini, örf ve adetlerini, sanatını, zanaatını en fazla öne çıkaran yapılardan biri olarak da şehir müzeleri ön plana çıkıyor. Tüm dünyada şehir müzeleri hafıza mekanlar, bellek merkezleri olarak görülmekte. Kısacası bu mekânlar şehirlerin adeta hard diskleri oluyor. Sivas özelinde baktığımızda Sivas; medeniyetlere ev sahipliği yapan kadim geçmişi, kültürel özellikleri ve kendine özgü duruşu ile kısacası kimliği olan bir şehirdir. Bu değerler kaybolmadan sahip çıkmak çok daha önemli ve kıymetli. Bu binamız Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında yapılmış olup şehrin hafızası, geçmişi, tarihi ve kültürüdür. Tarihi şehir meydanımızın tam ortasında. Kadim bir geçmişi olan binamızı hem korumayı hem de müzemizi burada açarak vatandaşlarımızın daha rahat erişim sağlamalarını hedefledik. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel meydanlarından biri olan Tarihi Kent Meydanında, bu özel binada hizmet verecek olan Şehir Müzemizin şehrimize gelen ziyaretçilerin de ilk uğrak mekânlarından biri olacağına inanıyorum” dedi.
Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise şehrin açık hava müzesi olduğunu, yeni bir müze ile ilimizin bir değer daha kazandığını söyledi. Tarihi Şehir Meydanı’nın daha da güzelleşeceğini belirten Milletvekili Yılmaz, “Sivas’ın yarını bugünden daha güzel olacak” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Tarihi Valilik binasının giriş katına inşa edilen bu güzel eser şehrimize değer katacak. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Sivas Kent Müzemizin Sivas’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyor emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından kesilen kurdele ile birlikte müzenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Vali Ayhan il protokolü ile birlikte müzeyi gezdi. Müzede Sivas’ın geçmişine ışık tutan birçok materyal bulunuyor. Öte yandan müzede, 2009 yılında Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu şehit olan İhlas haber Ajansı Muhabiri İsmail Güneş’in anılarının yaşatıldığı köşe ise dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu