GenelGündemKültür - Sanat

Sivas Şehir Akademisi Atölye ve Eğitim Çalışmalarına Start Verdi

Sivas Şehir Akademisi, sosyal ve kültürel etkinlikleri içeren atölye çalışmaları ve eğitimlerine başladı.

Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi himayelerinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sivas Kültür AŞ’nin iş birliğinde ikincisi düzenlenen ‘Sivas Şehir Akademisi’ açılış programı düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda akademinin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Şehir Akademisi projesinin hayata geçirilmesinde emeği olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, Sivas’ın köklü geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliğini yaptığını ifade etti.

Vali Şimşek: Sivas Şehir Akademisi, 2023 Yılına İddialı Bir Başlangıç Yaptı

Vali Şimşek, medeniyetler şehri olarak bilinen Sivas’ın dünyada ilk tıp fakültelerinden bir kaçının kurulduğu, bir zamanlar kütüphanelerini de bünyesinde barındıran 15 medresenin olduğu önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, “Selçuklular döneminin Dar’ül Ulema’sı (Alimler Beldesi) olarak anılan ilimiz, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de önemini yitirmemişti. Şimdilerde de yine aynı yolda ilerleyişini sürdürmekte olan ilimiz bu tür projeler, yeni üniversiteler ve modern kütüphanelerle öne çıkmaktadır. Şehir Akademisi projesi de ilimizde ikinci kez düzenlenen ve önemli kazanımları olan bir çalışmadır. Şehrimizde bilim, teknik, kültür, tarih, sanat, medya ve edebiyat alanlarında faaliyet yürütmekte olan Sivas Şehir Akademisi, 2023 yılına da iddialı bir başlangıç yapmıştır.” dedi.

300 Katılımcıya Eğitimler Verilecek

10 Ocak – 11 Mart 2023 tarihlerinde Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde 6 atölyede müstesna sanatçı ve yazarları Sivaslılarla buluşturarak, örnek bir eğitim programı uygulanacağını aktaran Vali Şimşek, “Burada bu güzel ortamda belirlenen konular çerçevesinde Cem Uzan-Sinema ve Oyunculuk Atölyesi, Bilal Kemikli-Şehir Okumaları Atölyesi, Erkan Göksu-Tarih Atölyesi, Enver Merallı – Aşık Veysel Sanat Atölyesi, Ahmet Tezcan-Yedi Güzel Adam Atölyesi, Said Ercan-Dijital Medya ve Değişen Dünya Atölyesi konularında toplamda 300 katılımcıya eğitim verilecek. Çok önemsediğimiz bu projenin teorik ve pratik uygulamalarının yansımalarını şehrimiz adına görmek de elbette bizleri çok mutlu kılacaktır. Bu tür proje ve çalışmalarla bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kazanımlarımızın devam etmesi için hep birlikte ortak istişarelerde bulunarak yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başkan Bilgin: Sivas’ta Güzel İşler Yapılıyor

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, Sivas’ta bu tür projelerin uygulanmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek, şehrin kültür ve sanat hayatına katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Sivas’ta her alanda güzel işler yapıldığını belirten Başkan Bilgin, “Toplumun, özellikle gençlerin beklentisi doğrultusunda farklı projeleri kurumlarımızın iş birliği ile milletin hizmetine sunuyoruz. Kültürel anlamda yapılan çalışmaların farklı anlamı oluyor. Gençlerimizin beklentisinin olduğu alanlarda faaliyet göstermek kurumlarımızın temel görevi. Şehir Akademileri de bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış bir proje.” diye konuştu

Eğitim faaliyetlerine katılmak üzere Sivas’a gelen sinema ve dizi oyuncusu Cem Uçan ise gençlerle tecrübelerini paylaşmaktan duyduğu memnuiyeti ifade ederek, “Bu güzel proje katılımcılara önemli kazanımlar sağlayacak. Sivas’ta muhteşem ekipler kurmuşlar. Hepsi alanında uzman. Bizi Sivaslılarla buluşturduğu için sayın valimize ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ilk ders gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu