GenelGündemİlçeler

Sivas Kemik Tarağı Tescillendi

Sivas el sanatlarından Sivas Kemik Tarağı coğrafi işaret tescili alması için Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 19.01.2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru kabul edilerek 15.11.2022 tarihli ve 137 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlandı. Takip eden 3 aylık itiraz süresi içinde başvuru hakkında herhangi bir itiraz yapılmadığından Sivas Kemik Tarağı tescile hak kazandı.
Konuya ilişkin bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, “Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan biri olan ve ilimizle özdeşleşen kemik tarak sanatını icra eden iki ustamız vardı; ancak bir tanesi işi bıraktı diğeri ise şehir dışına taşındı. Bu ve benzer durumlar sonucunda sanatın unutulmaması için Müdürlüğümüzce çalışmalar yapılıp, sanatı icra edebilecek ilgili kişiye ekipman temini sağlandı. Kısa bir süre içerisinde gelişim sağlayan ve daha ileriye gidebilecek potansiyele sahip olduğunu gösteren ustamız an itibari ile kendini tam anlamıyla kemik tarak yapımına vermiş durumdadır. Yapmış olduğu ürünler çoğunluk tarafından takdir görmekte olup, yurt dışından dahi siparişler almaya başlamıştır. Bu çalışmalar ve üretimler sonucunda ilimiz ve ülkemiz piyasasında hakim olan Çin Kemik Tarağı’nın hakimiyetinin kırılacağına ve ihtiyacın ciddi bir kısmını Sivas Kemik Tarağı’nın karşılayacağına inancımız tamdır.
İlimiz el sanatlarından Sivas Kemik Tarağının coğrafi işaret tescili alması için Müdürlüğümüz tarafından 19.01.2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız başvuru kabul edilerek 15.11.2022 tarihli ve 137 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlanmıştır. Takip eden 3 aylık itiraz süresi içinde başvurumuz hakkında herhangi bir itiraz yapılmadığından Sivas Kemik Tarağı tescile hak kazanmıştır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu