GenelGündemYerel Haberler

Siv-Koop Kadınları Üretiyor

Sivas’ta kırsalda yaşayan kadınlarla, ev hanımların hayatına dokumak için bir araya gelen 7 kadının kurduğu kooperatifte kısa sürede 25 kadın istihdam edilmeye başlandı.

2020 yılında kırsalda yaşayan kadınlarla ev hanımlarına umut olmak için bir araya gelen 7 kadın Siv-Koop Sivas Kadınlar Kooperatifi´ni kurdu. Devlet desteğiyle hayata geçirilen kooperatifte kadınlar tatlılardan, sarmaya, hamur işleri gibi onlarca ürünü kendi emekleriyle üretmeye başladı. Kısa sürede özellikle kırsalda yaşayan kadınlar ev hanımlarına da ulaşan kooperatif kadınların hayatına dokundu. 25 kadının istihdam edildiği kooperatifte farklı yaşam hikayeleriyle bir araya gelen kadınlar hem üretiyor hem de sosyalleşiyor. Kendilerine özgü ´Kırdök´ adlı bir üründe üreten kadınlar ürünün patentini de alarak büyük marketlere pazarlamaya başladı.
Kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanı Semra Temurbaş Mavibulut, “Sivaslı kadınlar olarak bizim kooperatifleşme hayalimiz 15 yıllıktı. 2020 tarihinde kooperatifimizi kurduk. 7 tane girişimci kadınımızın ruhuyla oluşturduk kooperatifimizi. Ekibimiz bizim iki tane üniversiteden hocamız var. Sivil toplum aktivisti var. İş insanı olan kadınlarımız var. Bizim kooperatifleşmeyi Sivas´ta ilk kurma amacımız kırsaldaki kadının hem kendine güvenini sağlamak, sosyalleşmesini sağlamak yol göstermek istihdama, ülke ekonomisine katkı sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla biz bu yola çıktık. Yola çıkarken tabi çok kolay ilerleyemedik. Ama biz buraya yaptığımız her şeyi devletimizin gücüyle meydana getirdik. Projeler verdik. Makinelerimiz öyle geldi. Japonya hükümeti teknoloji bakanlığına projeler verdik. Makinelerimizi öyle tamamladık. Buraya dönüşümlü ortaklarımız hariç 25 tane kadınlarımız geliyor. Kadınlarımızın hepsinin alanları farklı yöresel yemekler çalışıyoruz. Bir yandan bizim yapmak istediğimiz hedefe doğru yol aldığımız kır dök adında yerli ailelerin bildiği mahalle aralarında Sivas´ta fırınları olan ama unutulmaya yüz tutmuş bir tadın tekrar marka tescilini alarak insanlara tanıtıyoruz. Uluslararası bir marketler zinciri ile sözleşme yaptık. İç Anadolu bölgesine girdik bunu başardık. Benim tavsiyem bütün hanımefendilere şu kendilerine güvensinler. Sadece nerede adım atacağına emin olsunlar. Devletin kadınlara pozitif ayrımcılığına inansınlar. Devletimiz girişimci ruhlu kadınlara kol kanat oluyor. Onlara destek oluyor.” dedi.

Kadının gücünün her işin üstesinden geleceğini söyleyen Mavibulut, “Hikayeler çok farklı çünkü biz kadın olarak özel yaratıldığımıza inanıyorum. Kadının yapamayacağı hiçbir iş yok buna inanıyorum. Tek yeter ki yol gösterilsin bir kapı aralansın. Onun haricinde burada çok hikayeler oluyor. Dönem dönem kadınlarımız duygusal anlar yaşıyor. Teselli ediyor. Kalkıp halay çekiyorlar. Birbirlerini tebrik edip kucaklaşıyorlar. Kızlarının, çocuklarının üniversite durumunu anlatıyorlar. Teselli edip birbirlerine yardımcı oluyorlar. Bu bizim istediğimiz hedefte çok önemli bir başarı” diye konuştu.

Kadınların genelde üniversiteye giden çocuklarını okutmak için gayretle, canla, başla çalıştığını aktaran Mavibulut, “Birin üstüne üç katarak çalışıyorlar. Çok emektarlar. Sivas´ımızın kadını ne istediğini çok iyi biliyor. Ona göre yol alıyor. Bu hükümetimizin bir projesi zaten kooperatifleşme Türkiye genelinde 4 tane bakanlık ilgileniyor amaç kırsaldaki kadının sosyalleşmesi ve para kazanması, kendine güveninin artması” şeklinde konuştu.

Kooperatifte çalışan Neziha Baytar, “1 senedir geliyorum buraya burada çalışıyorum. Benim hayatımı değiştirdi. Sosyalleştim. Buraya gelerek hem para kazanıyoruz. Hem de sosyalleşiyoruz. Hem de insanlarla tanıştık. Daha değişik insanlarla görüştük. Ben buraya kurucuların bir tanesi sayesinde geldim. Kazandığımız parayla çocuklarımızı okutuyoruz. Bizim için çok iyi oluyor. Zaman zaman geliyoruz buraya birlikte ağlıyoruz. gülüyoruz. Herkesin ayrı bir hikayesi var. O onu anlatıyor sen onu anlatıyorsun hem de bir dertleşme yeri oluyor. Zaman geçiyor. Hem de çalışıp paramızı kazanıyoruz. Gayet güzel bizim için” diye konuştu.
Kooperatifin kurucularından Nur Emmioğlu da, “Daha büyüyerek belki şuanda sadece Sivas içi ama bunu ülkeye dahası ihracata yönelik işler yapmak istiyoruz. Çünkü kadın kooperatiflerinde çok şahit olduk. Çok güzel çalışmalar ve gelişmeler var. Biz en iyi tepe noktaya gelmek istiyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu