EkonomiGenelGündemYerel Haberler

Silajlık Mısırda Hedef 50 Bin Ton

Sivas’ta ‘Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi’ kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü’ etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Milletvekili İsmet Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Jandarma Komutanı Albay Muhammed Sevinç, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve köylüler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizesinde Salman Say’a ait 135 dekar alanda gerçekleştirilen hasatta, Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve Milletvekili İsmet Yılmaz traktöre binerek hasat yaptı.

Tarlada açıklamalarda bulunan Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas İl Özel İdaresi tarafından çiftçilere proje kapsamında 2 bin paket silajlık mısır tohumu dağıtımı yapıldığını ifade ederek, “İlimiz her şeyden önce bir tarım ve hayvancılık memleketi. Hayvancılık anlamında önemli bir potansiyeli barındırıyor. Ancak hayvancılıkta en önemli eksiğimiz yem bitkisi ve meralarımızda gün geçtikçe aşırı ve erken otlatma nedeniyle özelliğini kaybediyor. Bu nedenle yem bitkileri üretimi önem arz ediyor. Bizlerde yem bitkisi üretimini ilimizde destekliyor, teşvik ediyoruz. Bu anlamda da İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün projesine İl Özel İdaremiz destek verdi ve yaklaşık 626 çiftçimize silajlık mısır tohumu dağıtarak inşallah 50 bin ton üretim bekliyoruz bu projemizde.” dedi.

Devletin çiftçilere desteğinin süreceğini belirten Vali Şimşek “Yaklaşık 135 dönümlük bir arazide silajlık mısır hasadı gerçekleştirdik. İnşallah valiliğimizin de destekleri ile devletimizin de destekleri ile ilimizde silajlık mısır ekimini teşvik edeceğiz, daha da artıracağız ve hayvancılığı da önemli bir katkısı olacak bu tür projelerin. Böylece ilimizdeki kaba yem bitkisi açığını da gidermiş olacağız. Üreticimizi tebrik ediyorum, güzel bir çalışma gerçekleştirmiş. Örnek bir çiftçi başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu