GenelGündemİlçeler

Sigara Her Yıl 7 Milyon Kişinin Ölümüne Sebep Oluyor

Dr. Hayrullah Gölen, Dünyada her yıl 7 milyon kişinin ölümüne sebep olan sigara hakkında bilgiler verirken, sigaranın tüm dünyada en önlenebilir kanser nedeni olduğunun altını çizdi.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayrullah Gölen, Dünyada her yıl 7 milyon kişinin ölümüne sebep olan sigara hakkında bilgiler verirken, sigaranın tüm dünyada en önlenebilir kanser nedeni olduğunun altını çizdi.
Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde olduğunu belirten Uzm. Dr. Hayrullah Gölen, “Nikotin, tütündeki temel bağımlılık yapan kimyasaldır. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Hastalık kontrol ve önleme merkezleri, tütünün yılda 7 milyon ölüme neden olduğunu tahmin ediyor. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir” dedi.
Tütün ve Tütün ürünleri kullananlarda yoksunluk bulgularını sıralayan Uzm. Dr. Gölen, “Kolay öfkelenme, iştah artışı, baş dönmesi, kas kasılması, tansiyon düşmesi, uykusuzluk, şiddetli nikotin alma isteği gibi etkenler kendini göstermektedir” dedi.
Çevreye yayılan sigara dumanında 3 kat daha fazla nikotin olduğunu belirten Uzm. Dr. Gölen, “Çevreye yayılan sigara dumanı normal olarak içilen sigaradan 3 kat daha fazla nikotin, % 70 daha fazla katran ve 2,5 kat daha fazla karbon monoksit içermektedir. Tüm bunlarla beraber yanan bir sigaradan çevreye yayılan dumanın 50 adeti kanser yapıcı olan 4000 kimyasal madde ve toksik içermektedir” dedi.
Tütün bağımlılığının yol açtığı sağlık sorunlarını sıralayan Uzm. Dr. Hayrullah Gölen, “Tütün kullanımı akciğer, mide ve rahim ağzı kanserleri başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarına, diyabet hastalıklarına, ülsere, gastrite, solunum hastalıklarına, gebelikte erken doğum riskine veya düşük riskine yol açmaktadır” dedi.

Sigarayı bıraktıktan dakikalar içerisinde vücudumuzda olumlu değişiklikler olduğunu belirten Uzm. Dr. Gölen, “20 dakika sonra, kalp atış hızınız ve kan basıncınız düşer. 2 hafta – 3 aylık süre zarfında, kan dolaşımınız düzene girer ve akciğer fonksiyonlarınızda gelişme kaydedilir. 1 yıl sonra, koroner kalp hastalığı riskiniz, sigara içenlerinkinin yarısı kadar olur. 10 yıl sonra, akciğer kanserinden ölme riskiniz, sigara içenlerinkinin yaklaşık yarısı kadar olur. Tüm bu sonuçlar için ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilir veya Sivas Numune Hastanesine hafta içi her gün Sigara Bırakma Polikliniğine başvurabilirsiniz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu