GenelGündemİlçeler

“Şerefli Türk Askerimize Yapılan Bu Saygısızlığı Şiddetle Kınıyoruz”

İYİ Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu, “AKP, oy alabilmek için, Türk vatandaşların haklarını gözeterek Suriyeli şahıslara türlü rahatlıklar sunmakta; Türk Silahlı kuvvetlerine dahi usulsüz şekilde müdahale ederek kaçak Suriyelilere iltimas gösterip görevini layıkıyla icra eden Kahraman Türk Askerlerimizin onurunu zedelemekte, fakat AKP hükümetinin hâlâ yüzü kızarmamaktadır. Şerefli Türk Askerimize yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz!” dedi.

Hatay sınırında görev yapan askerler, Suriye’den yasa dışı yollarla geçerek Türkiye’ye giren 8 Suriyeli kaçak sığınmacıya müdahale etti. Müdahale esnasında 2 Suriyelinin öldüğü aktarılırken, olayda adı geçen iki teğmen ve bir üsteğmen tutuklandı.
Konuya ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu, alınan karara tepki gösterdi. Karasu, “Şerefli Türk Askerimize yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz!” dedi.
Karasu, “3497 sayılı Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkındaki Kanunun 2. maddesine göre TSK mensupları, kara sınırları boyunca tesis edilen birinci derece askeri yasak bölge içerisinde suç teşkil eden eylemleri önlemek için cebri güç uygulayabileceği; bir diğer ifade ile güvenlik birliklerinde görev yapan tüm personelin silah kullanma yetkisi dahil, güvenlik kuvvetlerine tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahip olacağı açıkça kanunda belirtilmiştir. AKP iktidarlığında her zaman olduğu gibi alınan bu karar da bağımsız olmayıp; hukuka aykırı niteliktedir.
AKP hükümeti boyunca Türkiye’ye sayısız Suriyeli giriş yapmış, bu şahıslara vatandaşlık verilmiş ve Türk vatandaşına sunulmayan haklar Suriyeli vatandaşlara verilmiştir.
AKP, oy alabilmek için, Türk vatandaşların haklarını gözeterek Suriyeli şahıslara türlü rahatlıklar sunmakta; Türk Silahlı kuvvetlerine dahi usülsüz şekilde müdahale ederek kaçak Suriyelilere iltimas gösterip görevini layıkıyla icra eden Kahraman Türk Askerlerimizin onurunu zedelemekte, fakat AKP hükümetinin hâlâ yüzü kızarmamaktadır. Şerefli Türk Askerimize yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz!” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu