GenelGündemVizyondakilerYerel Haberler

Şehit Gazeteci Adem Yavuz Unutulmadı

Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhittin Karahan, Hafik İlçesi Çınarlı Köyünde düzenlenen ‘Şehit Gazeteci Adem Yavuz ve Merzifon Taburu Şehitlerini Anma’ programına katıldı. Hafik Kaymakamlığı tarafından düzenlenen anma programında konuşan Karahan, böylesine kapsamlı bir anma programının ilk kez düzenlendiğini ifade ederek, Hafik Kaymakamı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Karahan, “Görevi başında Şehit edilen Gazeteci Adem Yavuz’u kabri başında andık. Gazetecilerin ne denli zorlu şartlar altında görev yaptığını acı bir şekilde gösteren Adem Yavuz’u unutmadık, unutmayacağız. 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti olarak görevi başındaki gazeteci arkadaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yürütürken, şehit gazetecilerimiz için de görevimizi yerine getireceğiz” dedi.

ADEM YAVUZ KİMDİR?

Adem Yavuz (Çınarlı Hafik, Sivas, 1943 – Adana, 26 Ağustos 1974) Türk gazeteci. İlkokulu Çınarlı’da okuyan Yavuz, orta ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde öğrenimine devam ederken Günaydın Gazetesi’nde Ankara muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 1974 yılında ANKA Ajansı muhabiri olarak Kıbrıs’a giden Gazeteci Adem Yavuz, Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilerek yaralandı. Yavuz, 26 Ağustos’ta Adana Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti.  İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından Çınarlı’da yaptırılan anıt mezara defnedildi. Annesi Elif Yavuz 11 Mayıs 1975 tarihinde Yılın Annesi seçildi. Adına birçok şiir, türkü yazılan Şehit Gazeteci Adem Yavuz için ayrıca Türkiye’nin birçok yerinde mahalle, sokak ve okul isimlerine verilmiştir. Bunlardan bazıları, İstanbul Ümraniye Adem Yavuz Mahallesi, İstanbul Ümraniye Adem Yavuz Sağlık Ocağı, İstanbul Kağıthane Şehit Adem Yavuz Ortaokulu, Sivas Hafik Adem Yavuz İlkokulu, Sivas Hafik Adem Yavuz Yatılı Bölge Ortaokulu, Adana Yüreğir Gazeteci Adem Yavuz İlkokulu, Kocaeli Gebze Adem Yavuz İlkokulu, Kocaeli Gebze Adem Yavuz Ortaokulu, Gaziantep Şahinbey Şehit Adem Yavuz İlkokulu, Gaziantep Şahinbey Şehit Adem Yavuz Ortaokulu.

915. MERZİFON TABURU ŞEHİTLERİ1915-1916 yıllarında 915. Merzifon Taburu, 1. Dünya Harbi sırasında doğu cephesine sevkiyatlarının kış mevsimine rastlaması nedeniyle, 6-7 ay Çınarlı köyünde konaklamak zorunda kalmıştır ve bu konaklama esnasında hastalanan 40 şehit olarak buraya defnedilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu