DünyaEğitimGenelGündemYerel Haberler

SCÜ’de Yabancı Öğrenci Sınavı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) tarafından Yabancı Öğrenci Sınavı (CÜYÖS) yapıldı.

SCÜ’de ön lisans ve lisans programlarına yerleşmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için SCÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından organize edilen sınav, Azerbaycan ve İran olmak üzere 2 yurtdışı; Sivas, İstanbul, Ankara, Mersin ve Gaziantep’te 5 yurtiçi sınav merkezi olmak üzere 11 bina 131 salonda 3403 adayın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sivas ilindeki sınav, SCÜ İlahiyat Fakültesi dersliklerinde gerçekleştirildi. Sınav esnasında SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, sınav salonlarını ziyaret ederek SCÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Aslan ve sınav düzenleme kurulundan bilgi aldı.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yıldız, “Bugün 7 ayrı merkezde CÜYÖS’ü yapıyoruz. Bu 7 merkezden biri İran Tebriz’de, diğeri Azerbaycan Bakü’de bulunuyor. Türkiye’de ise Sivas başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Mersin ve Gaziantep’te CÜYÖS’ü yapıyoruz. SCÜ olarak çok sayıda öğrenci müracaat etti. Şu anda sınavda 3403 öğrencimiz var. İnşallah, mevcut 2600 öğrencimizin üzerine belli bir sayıda daha öğrenci alarak bu rakamı 4000 öğrencinin üzerine çıkarmayı düşünüyoruz. TÖMER’de okuyan yabancı öğrencilerimiz var. TÖMER’i geçtikten sonra da ilgili fakültelere giriyorlar. Sonra da bu öğrenciler eğitimlerini alarak, ülkelerine dönmüş olacaklar. Bu sınavlarımız yine yıl içinde farklı ülkelerde de devam edecek.” şeklinde konuştu.

Toplam 100 dakika süren, 70 farklı ülkeden öğrencinin başvurduğu, 7 farklı merkezde düzenlenen sınavda öğrencilere Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça kitapçıklar dağıtıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu