GenelGündemSağlık

SCÜ Hastanesine Mamografi Cihazı Kazandırıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi‘ne Mamografi Cihazı Kazandırıldı.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, mamografi cihazıyla hastalarına daha iyi hizmet sunmaya hazırlanıyor. Yapılan açılışta SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ünal Kılıç ve Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Genel Sekreter Doç. Dr. Enis Baha Biçer, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, akademisyenler ve sağlık çalışanları katıldı.
Rektör Prof. Dr. Yıldız, yaptığı konuşmada, yeni mamografi cihazının hastaların daha iyi bir hizmet almasına katkı sağlayacağını belirterek, Türkiye’de sadece dört yerde bulunan bu cihazın teşhislerin daha hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlayacağını vurguladı. Ayrıca, üniversite ve şehir için bu önemli kazancın hayırlı olmasını diledi.

Mamografi cihazı hakkında açıklamalarda bulunan Radyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Nisa Başpınar, cihazın esnek parçaları sayesinde çekimlerin daha az acı verici olduğunu ifade etti. Ayrıca, 3 boyutlu görüntüler elde edebilen bu cihazın ilaçlı çekimlerle ilaçsız çekimlerde saptanamayan kitleleri daha kolay tespit edebildiğini belirtti. Bu cihazla kitlelere hızlı ve rahat biyopsi yapılabilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Dr. Başpınar, eski nesil cihazlara göre hastaların konforunun daha fazla artırıldığını vurguladı.

 

Şifanur Şimşek 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu