Gündem

SC Üniversitesi Teknokent BİGG Kapsamında Uygulayıcı Kuruluş Oldu

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı Bireysel Genç Girişim (BİGG) kapsamında, 2023-2025 döneminde girişimcilere hizmet verecek yeni uygulayıcı kuruluşlar belli oldu.

Program kapsamında girişimcilik eğitimi verilerek teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır. Girişimcilik ekosisteminde dönüşümün bir parçası olan TÜBİTAK BİGG 2022 yılı çağrısı kapsamında 163 kuruluşun dahil olduğu 52 proje başvurusu yapılmıştır.

Desteklenmeye hak kazanan ve 37 proje başvurusu arasında yer alan Cumhuriyet Teknokent yürütücülüğünde hazırlanan “BİGG TAKE OFF” Projesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat Teknopark, Yozgat Bozok Üniversitesi, Bozok Teknopark ile toplamda 7 konsorsiyumdan oluşmaktadır.

Girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan ve 2023-2025 döneminde BİGG Programı 1. aşama süreçlerini yürütecek olan kuruluşlar, girişimcilerin teknoloji odaklı iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirecek, uygun buldukları iş fikirlerini ön kuluçkaya alarak iş fikri doğrulama süreçlerinden geçirecek ve nitelikli iş planı hazırlama hususunda girişimcilere destek olacaktır.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Alim YıldızÜniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Cumhuriyet Teknokent bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle bir çok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Son olarak yürütücülüğünde hazırlanan “BİGG TAKE OFF”  projesi ile TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı Bireysel Genç Girişim (BİGG) kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır. 1512 Girişimcilik Destek Programı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için uygulanan bir program olup iş fikirlerini hayata geçirme konusunda büyük destek sağlamaktadır.  Bu kapsamda desteklenmeye hak kazanan projeye imza atan bütün arkadaşlarımızı tebrik eder ve projenin öncelikle Sivas için ve bölge iller için hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu