GenelGündemİlçeler

Restorasyon Çalışmalarına Bu Yıl Başlanacak

Tarihi Ulu Cami Minaresi restorasyon yapılacağı günü bekliyor. Yaşanan depremler sonrası minarenin eğiminde bir değişiklik olup olmadığı ise merak ediliyor.
Sivas kent merkezinde Eski Kale Mahallesi‘nde bulunan ve Selçuklu Devleti döneminde 2’nci Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melih Şah tarafından yaptırılan, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki tarihi Ulu Camii’nin minaresi, yerden yüzde 7 derecelik eğri yapısı ile biliniyor. Zaman içinde eğiminde değişiklikler görülen, yerden 35 metre yüksekliğindeki minarenin hareketlerinin ise sismik cihazlar ile takip edildiği ifade ediliyor. 10 metrekarelik alan üzerine oturtulan minare, sepet örgüsü motifleri, tuğlalar arasındaki çinileri ile dikkat çekiyor. Halen şehrin en büyük camisi niteliğinde olan eser, her gün binlerce kişiye ibadet imkânı sağlıyor.


Yıllardır Ulu Cami minaresindeki eğimin izlendiği ifade edilse de özellikle Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından minarenin eğiminde bir değişim olup olmadığı merak ediliyor. Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca yaptığı açıklamada minaredeki eğimin depremden önce ve sonra kontrol edildiğini söyledi. Karaca “Minarenin deprem döneminden önceki yaptığımız incelemelerde yüz on yedi santimetrelik bir eğimi vardı bugüne kadar. Ve depremden sonra da yine takip ettiğiniz zaman herhangi bir değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Zira bu minare yıllardır bu depremlere maruz kalıyor.” dedi.
Her ne kadar Karaca minaredeki eğimin değişmediğini söylese de kamuoyu yapılan sismik inceleme sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Ulu Cami civarında oturan ve çalışan vatandaşlar kendi gözlemlerine göre eğimin arttığını, yapılan açıklamaların tatmin edici olmadığını söylüyor. Vatandaşlar, “Yıllardır eğimde değişme yok deniliyor. Ancak son yıllarda ülkemizde çok şiddetli depremler oluyor. Sağlam binalar bile yıkılırken Ulu Cami minaresinde eğimde bir değişiklik olmadığının söylenmesi bizi çok tatmin etmiyor.

 

Ayrıca minarenin olduğu alanda ciddi bir araç trafiği var. Bu trafik bile zemini oynatabilir. Yıllardır sismik cihazlarla inceleme ve takip yapıldığı söyleniyor. Ancak bu sonuçları açıklamıyorlar” ifadelerini kullandı.
Karaca, bu yıl cami ve minare için restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirterek, “Biz bu sene nasip olursa müracaatımızı yaparak teknik kurullardan geçirdikten sonra Ankara’dan iznini alıp çalışmalara başlayacağız. Minarenin yeniden analizleri yapıldı. Çeşitli eksikler tespit edildi. Daha önceki bilgilerimizi de hatırlarsanız yaptığımız sondaj çalışmalarımızda zeminden fore kazık diye bugün tabir ettiğimiz ağaç kazıklar, ahşap kazıklar çıktı. Zira ardıçla yapılan zemini güçlendirmek adına ve on üç metre derinlikte. Bunlara da rastladık. Böylece bir bütünlük arz edecek şekilde minaremizi bu sene itibariyle restorasyona alıp bu bununla başlayan süreçle de çalışmalara başlayacağız” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu