EğitimGenelGündem

PCR Testi, Bir Mobing Uygulamasıdır

Eğitim- Bir -Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, “Muhtemel PCR dayatmasına karşı üyelerimiz hazırlanan dilekçeyi kurumlarına verip, Sendikamızdan gerekli hukuki desteği alabilirler” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın başkanlığında düzenlene kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzyüze eğitiin başlayacağını ve henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırması gerekeceğini söylemişti. Bunun ardından Eğitim -Bir- Sen Sendikası üyeleri için bir dilekçe hazırlayarak öğretmenlerin bu dilekçe ile hukuki yollara başvurabileceğini belirtti.
Konu hakkında açıklama yapan Eğitim-Bir- Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, “Muhtemel PCR dayatmasına karşı üyelerimiz hazırlanan dilekçeyi kurumlarına verip, Sendikamızdan gerekli hukuki desteği alabilirler” dedi.
Temiz, “Eğitim-Bir-Sen olarak, vaka sayılarının giderek arttığı süreçte eğitim gündeminin ilk sırasında eğitimcilerin aşılanması konusunun yer alması için, “Eğitim çalışanlarına yönelik aşılama süreci hızlandırılmalı, eğitim-öğretimin devam edebilmesi için eğitimcilere öncelik verilmelidir” dedik.
Bugün Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Öğretmenlerin yüzde 83’ü en az bir doz aşısını oldu. Öğretmenlerin iki doz aşı olma oranı ise yüzde 72,2’ye yükseldi, bu oranın, Türkiye’deki genel nüfusun iki doz aşılama oranından yaklaşık yüzde 15,2 fazla olduğu bilinmesine rağmen aşı ve PCR testi zorunluğunun getirilmesi, hukuki dayanaktan yoksun, hatalı ve yanlış uygulama olup, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma azmine zarar verecektir. PCR testi zorunluluğu kararı yeniden ele alınmalı; eğitim kamu hizmetinin yürütülmesini zora koşacak, kurum içi çalışma barışını bozacak bu hatadan bir an evvel vazgeçilmelidir” dedi.
Temiz, “Eğitim kurumlarında 06.09.2021 tarihinde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personele haftada en az 2defa PCR testi yaptırma” zorunluluğu getiren karar; AİHM (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)’nin, Yaşama Hakkı, Özel Yaşama Saygı Hakkı, İnsan Hakları ve Biyotip Sözleşmesi, T.C. Anayasası, Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Anayasa Mahkemesi ihtiyari olmayan tıbbi bir müdahale olarak zorunlu aşının özel hayata saygı hakkına müdahale teşkil ettiğine dair kararları ortadayken, eğitim çalışanlarının mesleklerini ifasının, kamu hizmetinin yerine getirilmesinin haftada iki defa PCR testi yaptırma şartına bağlanması, dolaylı yoldan aşı zorunluluğu dayatılması ve bu suretle temel insan haklarının ihlali niteliğindedir. Eğitim çalışanlarına adeta bir mobbingi andıran, bu zorunlu uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir. etkili Sendika, Eğitim-Bir-Sen olarak; tüm eğitim çalışanlarının yanındayız” açıklamasında bulundu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu