GenelGündemİlçelerSağlıksivas

“Önlem Al, Taramalara katıl Ve sevdiklerinle Kal.”

Sivas Numune Hastanesinde  Radyasyon Onkolojisi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Hatice Başaran Gökşen, 4 Şubat Dünya Kanser Günü ile ilgili olarak dünya genelinde ve ülkemizde ölüme en sık sebebiyet verenler arasında ikinci sırada olan kanser hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kanser tanısının ve hastalık nedenli ölümlerin 1/3’ünü önlenebilir durumda olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Başaran Gökşen, “Almamız gereken bu önlemler; tütün ve alkol tüketiminden kaçınmak, sağlıklı kilo durumunda olmak (obez olmamak) , haftada en az iki gün düzenli fiziksel aktivite yapmak, diyetimizde meyve ve sebzeleri mutlaka bulundurmak, cinsel aktivite durumunda korunmaya öncelik vermek, katı yakıt kullanımından ve duman maruziyetinden kaçınmak, direkt güneş maruziyetinden kaçınmak ve güneş koruyucu ürünler kullanmak şeklinde özetlenebilir” dedi.

Önlem dışında en önemli basamak tarama programlarına katılmak olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Başaran Gökşen, “Taramalar sayesinde erken teşhis ile birlikte kanseri tedavi edilebilir bir hastalık durumuna getirmektir. Bu konuda ise ülkemizde çok güzel ve ulaşımı kolay tarama programları yürütülmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri taramaları açısından 40 yaş ve üzeri tüm kadın populasyonuna “mamografi cihazlı gezici kanser tarama araçları” ile ülkemizin en ücra köşelerine dahi ulaşım sağlanarak tarama yapılmaktadır. Bizlerin ise sadece yapması gereken bu taramaya katılmak. Rahim ağzı kanseri için 30 yaş itibariyle 5 yılda bir smear testi dediğimiz basit bir jinekolojik muayene ile birlikte alınan sürüntü örneğiyle tedavi edilebilir bir hastalık durumuna gelen serviks kanseri genç yaştaki kadınlarımızın aileleri ile birlikte uzun bir ömür geçirmesi için vesile olmaktadır” dedi.

50 yaş üzeri hem kadın hem erkeklerde 2 senede bir gaita testi ve 10 senede bir kolonoskopi önerildiğini belirten Uzm. Dr. Hatice Başaran Gökşen sözlerini şu şekilde tamamladı;  “Bunların dışında ise barsak kanseri taramasında ise 50 yaş üzeri hem kadın hem erkeklerde 2 senede bir gaita  testi ve 10 senede bir kolonoskopi önerilmektedir ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarında ulaşımı kolay tetkikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat kanseri açısından ise belirli bir tarama olmamakla birlikte 50 yaş üzeri erkeklerde senede bir kanda PSA testi yapılması ve ürolojik muayene önerilmektedir. Bu tarama programlarına ulaşım ise her şehirde bulunan KETEM ( Kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi) dediğimiz merkezler aracılığıyla sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir.Ama bu taramalardan ziyade en önemlisi hepimizin bildiği üzere önlemektir. Önlem al, taramalara katıl ve sevdiklerinle kal.”dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu