GenelGündemİlçeler

Kılıçkaya Barajı Da Kurudu

Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan Kılıçkaya Barajı yaşanan kuraklık sonrası kuruma noktasına geldi.

Kılıçkaya Barajının son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle su tutmaması ise dikkat çekiyor. Bugünlerde barajdan geri sadece ortasından geçen Kelkit Çayı’nın akıntısı kaldı.

Uzmanlar yıl içerisinde suda değişiklikler gözlendiğini belirtirken, 2015 yılında yağışın dönemsel olarak farklılık göstermesi dolayısıyla genel olarak barajın yüksek su tutma kapasitesinin olduğunu, o dönemlerde barajın kapaklarının açıldığını ancak günümüzde kuraklık açısından alarm verdiğini belirttiler.

Barajda, zaman zaman kuraklığın tetiklemesi ile suların çok fazla çekildiği görülürken, Fatih Sultan Mehmet‘in yaptırmış olduğu cami de ortaya çıktı.

Diğer yandan uzmanlar, Kelkit Çayı’nın barajı besleyen kolları olduğunu belirtirken, “ Bu kolların içme suyu, tarımsal amaçta kullanımın çok fazla artması baraj suların azalmasında çok büyük etken. Barajımız enerji üretimi maksatlı kullanılan bir baraj. Dönemsel rekoltenin düşmesine bağlı kilovat olarak düşüklüğüne sebep olacak. Enerji üretiminde azalmalar meydana getirecek. Yine bununla birlikte su popülasyonu nedeniyle balık çeşitliliği ve balıkçılığı sekteye uğratacak ve azaltacaktır. Çayın kolları tarımsal sulama maksatlı kullandığı için tarımda da yıldan yıla rekolte düşüklüklerine ve verim azalmalarına sebep olacaktır” şeklinde ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu