GenelGündemİlçeler

Kadınlarda Rahim Ağzı Kanserine Dikkat

Sivas Numune Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Dr. Esra Akdemir, diğer kanser türlerine kıyasla nedenleri saptanabilen tek kanser türü olan rahim ağzı kanseri (Serviks) hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Rahim ağzı kanserinin genellikle HPV enfeksiyonunun etkisiyle oluştuğunu ifade eden Op. Dr. Esra Akdemir, “Serviks, rahim ağzında gelişen ve genellikle HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonunun etkisiyle oluşan kanser türüdür. Tarama ve erken teşhis ile tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, erken tanı alabildiği için günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında gerilerde yer almaktadır. Bu nedenle yürütülen tarama çalışmalarının başarıya ulaştığını söyleyebilmek mümkündür” dedi.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörlerini sıralayan Op. Dr. Akdemir, “Risk faktörleri arasında 30 yaş üzerinde olup tedavi edilmemiş HPV ve/veya cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonların olması, çok doğum yapmak ve ilk doğumu erken yaşta yapmak, sigara içmek, erken yaşta (16 yaş öncesi) cinsel yaşamın başlaması, birden fazla cinsel partnerin olması, zayıf bağışıklık sistemi ve düşük sosyo-ekonomik durum vardır. Tüm bunların yanında rahim ağzı kanseri önlenebilen ve erken tanı aldığında tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğu için erken teşhis oldukça önemlidir” dedi.

Op. Dr. Akdemir HPV’nin cinsel yolla bulaşması nedeniyle cinsel olarak aktif kadınların risk altında olduğunu belirtirken, kanserin belirtilerini şöyle sıraladı; “Vajinadan artan miktarda veya alışılmadık türde akıntı gelmesi, sırt, bacak veya alt karın bölgesinde ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, tek ya da iki bacakta şişkinlik, idrar yaparken ağrı, normal adet dönemi dışındaki zamanlarda lekelenme tarzında hafif kanama, normalden daha uzun süren veya daha ağır olan âdet kanaması, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama veya ağrı, menopoz sonrası kanama olabilir. Bu durumlarda mutlaka muayene gereklidir.”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Akdemir, sözlerini şöyle tamamladı; “Önceliğimiz hastalığa hiç yakalanmamak olduğu için korunma çok önemlidir. Korunma yöntemi olarak HPV aşısı 9 yaş üzeri herkese önerilebilir. Erkek ve kız çocukları aşılanarak HPV ilişkili kanser türleri ortadan kaldırılabilir. Bir kadın hastalığa yakalanmışsa da erken tanı hayat kurtarır. Pap smear ve HPV testleri rahim ağzı kanseri için tarama testleridir. Şikayeti olmayan 21-29 yaş arası her kadının smear testi, 30 yaş üstü her kadının smear ve hpv testi yaptırması gereklidir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları; Toplum Sağlığı Merkezlerinin bağlı birimi olarak faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM), Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ücretzsiz olarak yapılmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu