GenelGündemYerel Haberler

İstanbul’da Sivas Rüzgarı

Sivas Platformu tarafından’ Demirağ Organize Sanayi Bölgesi, Üreten Sivas, Gelişen Sivas’ temasıyla bu yıl 13’üncü düzenlenen İstanbul- Sivas günleri yöresel stantlar, kültürel etkinlikler, yerel tatlar, folklor ve konserler ile yoğun geçti.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 8 Eylül günü başlayan İstanbul-Sivas günleri sona erdi. 4 gün süren etkinliğe İstanbul’da yaşayan Sivaslılar yoğun ilgi gösterdi. Memleket hasretinin giderildiği etkinliğe Vali Yılmaz Şimşek, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ulaş Karasu, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Ahmet Özyürek, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tanıtım günlerinde konuşan Vali Yılmaz Şimşek, tanıtım günlerinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.  Sivas’ın düzenlenen tanıtım günleriyle İstanbul’a taşındığını belirten Vali Şimşek, “Binlerce yıllık yaşanmışlığın derin izlerini taşıyan üç beyliğe ve Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, Osmanlı’nın eyalet merkezi Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı sultan şehir Sivas’ın kültürel değerlerini, folklorunu, yöresel ürünlerini, sektörel değerlerini İstanbullularla buluşturmak ve Sivas’ımızı her yönüyle tanıtmak için buradayız. Sivas’a gelemeyen ya da gelip de doyamayan hemşerilerimize Sivas’ı İstanbul’da yaşatmak istedik. Bu tür organizasyonlar bir ekip işi büyük bir çalışmanın ve çabanın ürünüdür. Bu nedenle 13 yıldır büyük bir emek ve gayret ile Sivas’ı İstanbul’a, İstanbul’daki yürekleri Sivas’a taşıyan ve adeta Sivas rüzgarı estiren, ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bu tür organizasyonların Sivaslıların birbirini tanıması açısından kaynaşması açısından oldukça önemli olduğunu altını çizen Şimşek, “Şehrimizin değerlerinin tanıtılması açısından da ayrı önem arz ediyor. Sivas her anlamda önemli bir potansiyel barındıran bir şehir bu potansiyellerden belki de en önemlisi güçlü bir beşeri sermayesinin, hemşericilik ruhunun olmasıdır. Türkiye’nin her yerinde dünyanın birçok bölgesinde mutlaka Sivaslı bir hemşerimizle karşılaşmamız mümkün bu geniş güçlü bağlar Sivas’a bir avantaj oluşturmaktadır. Kış aylarında 636 bin olan nüfusumuz yaz aylarında 2 milyona yaklaşmaktadır ve bu da hemşerilerimizle kopmayan bağlarımızın en somut göstergesidir.” diye konuştu.

Sivas birliğini ve beraberliğini muhafaza ettikçe daha güzel işler yapacağını ifade eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Bizler Anadolu’nun merkezinde Cumhuriyet’in kuruluşuna ev sahipliği yapmış, 108 gün boyunca Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kongre Heyetini Sivas’ta ağırlayarak adeta Türkiye Cumhuriyet’inin ilk başkenti olmuş bir şehrin evlatlarıyız. Burada Sivas’ı Sivaslılara anlatmak doğru olmaz. Hepimiz bir şekilde Sivas’ı yaşıyoruz, hissediyoruz. Bize düşen görev memleketimize, milletimize daha iyi nasıl hizmet ederiz varsa eksiklikleri nasıl bertaraf ederiz daha nasıl güzeli hedefleriz bu noktada birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamız gerekiyor. Bize düşen görev şehrimize, milletimize, memleketimize hizmet etmektir. Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin cazibe merkezi olmasının ardından bizde yerel yönetim olarak şehrimize hazır hale getirmek için yine birlik beraberlik içerisinde ortak akılla şehri yeni Sivas’a hazırlamak gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu