Yerel Haberler

İsmet Yılmaz: “Sivas’ın Bugünü Dünden Daha İyi”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup önergesi üzerine AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz TBMM Genel Kurulunda konuştu.


‘Sivas’ın bugünü dünden daha iyi’ diyerek sözlerine başlayan Milletvekili İsmet Yılmaz, “CHP grup önergesi üzerine AK Parti grubumuzun görüşlerini açıklamak üzere sözü almış bulunmaktayım. Önergede Sivas’ta yatırımların yapılmadığı, yatırımcıların tereddüt içinde bulunduğunu ifade etmektedir. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz yaptığımızı biliyoruz mevcut durumu biliyoruz dolayısıyla da bugünümüz dünden çok çok daha iyi hem Türkiye’nin durumu çok çok daha iyi hem Sivas’ın durumu çok çok daha iyi” ifadelerini kullandı.


Konu hakkında somut rakamlar veren Yılmaz, “Sivas’ta bir Organize Sanayi var. Sanayi parsel sayısı 2002’de 190 iken şimdi 312, tahsisi parsel sayısı 117 iken şimdi 307, toplam firma sayısı 76 iken şimdi 264 ama bilin ki geçen yıl 233 iken şimdi 264’e çıktı. Yani bu sıkıntılı dönemde dahi Sivas’a yatırımcı geliyor. Üretim yapan tesis sayısı 2002’de 30’du şimdi 160’ın üzerinde 5 katından fazla, işçi sayısına bakın gidin SSK’da sorun 2002’de 990’dı bugün ne kadar 9152. Yine Gemerek’te bir Organize Sanayi Bölgemiz var 50 parsel vardı 50’si de tahsis edildi. Allah için tereddütte kalan bir yatırımcı gelir mi? Aksine yer istiyor. Yine Şarkışla Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından 23 Eylül 2020 ‘de kuruluş protokolü onaylanarak güzel kişilik kazandı ve Türkiye’nin 23. Tarıma dayalı ihtisas Organize Sanayi bölgesi olacak ve Şarkışla hayvan pazarı ile birlikte Türkiye’nin ileri giren hayvancılık bölgelerinden birisi olacak. Yine rakamları söylüyorum 2002’de Sivas’ta Sosyal Sigortalar kurumuna bağlı işçi sayısı 27 Bin’di şimdi 91 Bin. Allah için geriye gittiği söylenebilir mi? İşçi çalıştıran firma sayısı bunlar rakamlar 3 Bin 556 idi şimdi 10 Bin 291. Sivas’ın en büyük firmalarından vardır ESTAŞ 2002’de 197 işçisi vardı gelmeden önce teyidini aldım şimdi Bin 100’ün üzerinde, ALONET bizim dönemimizde kuruldu Bin 100’ün üzerinde işçisi var. ASELSAN Sivas bizim dönemimizde kuruldu alt yüklenicilerle birlikte Bin’in üzerinde çalışanı var” şeklinde konuştu.
Yılmaz, ilçelere özel teşvik sistemi getirildiğine de değinerek, şunları kaydetti; “Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yaparsanız 5.bölge’nin teşviklerini alıyorsunuz. Ancak Cumhurbaşkanımızın kararı ile Akıncılar, Zara, Ulaş, Gölova, Altınyayla, Kangal, Hafik, Yıldızeli, Koyulhisar 5. Bölge de Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yaptığınızdan 6. Bölge teşviklerini alacaksınız. Yine sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği 2 Organize Sanayini kuruyoruz. Altyapı çalışmaları devam ediyor. Demirağ Organize Sanayi bölgesi her bir parseline demiryolu hattı geliyor dolayısıyla da demiryolu hattı gelmesi fabrikaların limana bağlanması demektir. Limana bağlanması bittiğinde de Allah nasip ederse 40 Bine yakın işçi çalıştıracak.”

-BİZ SİVAS’IN İKLİMİNİ DEĞİŞTİRDİK-
Sivas’ın aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu ifade eden Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Sivas tarım ili, tarım beldesi. Yulafta Türkiye birincisi, tritikale’de Türkiye ikincisi, koringa da Türkiye altıncısı, buğday da Türkiye altıncısı, şeker pancarında Türkiye yedincisi, arpa da sekizincisi, patates tohumunda birincisi. Biz Sivas’ın iklimini değiştirdik. 80 yılda yapılan barajlardan, göletlerden çok daha fazlasını yaptık ama öz olarak nedir denildiğinde aldığımız oylar da bunu gösteriyor bizim ki 50’nin üzerinde sizin ki 15 civarı kaç kat 3 katından fazla. Dostlar bu milletin terazisi şaşmaz son olarak sözlerime son veriyorum bakın bu illerin Türkiye’nin milli gelirine olan katkısı İstanbul Yüzde 31 ile birinci, Ankara Yüzde 9 ile ikinci, Sivas ilk 30 arasında. 81 ilimiz var, Sivas 30’un arasında, birçok büyük şehrin önüne geçmiştir. Sivas AK Parti iktidarında 30 milyar TL’nin üzerinde yatırım almıştır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu