GenelGündemİlçeler

Haral, Yarım Kalan Yatırımlar Hakkında Konuştu

Milli Yol Partisi Sivas Milletvekili adayı Zeki Haral, Sivas’ın bir türlü bitmek bilmeyen bazı yatırımları hakkında konuştu.
Başlık başlık bilgi veren Haral, Lojistik köyden, öğretmenevine, Karadeniz bağlantı yolundan gemin beli geçidine kadar yıllardır yapımı devam eden yatırımlara değindi. Haral, “Sivas’ın bir de bitmeyen yatırımları vardır. Lojistik köyü gibi, öğretmenevi gibi. Karadeniz bağlantı yolu gibi, gemin ve yağ donduran tünelleri gibi. Karadeniz bağlantı yolu geçmiş yıllarda yapılan tercih, yanlış tercihten dolayı maalesef bugünkü halindedir. Hala orada gemin beni tünelleri ve bağlantılı yolları bitmediğinden yıllardır açıklamamaktadır. Bunun bir an önce hayata geçirilmesi şarttır. Eğer tercih yanlış olmamış olsaydı bu bağlantı yolu Paşa Fabrikası tarafından Yıldız tarafından verilmiş olsaydı Karadeniz’de denizlere ulaşımımız 55 kilometreye yakın azalacaktı. Maalesef Burada da tercih hatası yapılmıştır diyelim. Lojistik köy vaatleriyle kaç seçim geçti ben hatırlamıyorum. Hala orada bir köy var uzakta. Gitmesek de görmesek de o lojistik köy bizim köyümüz. Bizi idare edenlere bunu hatırlatmakta yarar var” dedi.


“Sivas’ın ciddi manada bir maden potansiyeli var” diyen Haral şöyle konuştu:
“Maalesef Sivas’ta çıkarılan madenlerimiz şehre yeterince katkıyı sağlayamıyor. Özellikle bu iş hususunda ciddi bir çalışma yapılıp, bu madenlerin Sivas’ta işletilmesi noktasında, katma değer üreterek işletilmesi noktasında bir çalışma mutlaka yapılmalı. Demirimizden yeterince faydalanamıyoruz. Demir çelik eğer bir yüksek fırın kurulursa mutlaka ve orada cevher işlenirse öyle bir katkı sağlanabilir. Maalesef çevre yolumuz, Erzincan çevre yolumuz şehrin içinde kalmıştır. Şehrin gelişmesi, yeni imar alanlarının açılması, Sivas’ta yeni arsaların üretilmesi, inşaat sektörüne bir katkı açısından kuzey çevre yolunun mutlaka hayata geçirilmesi lazım.”
Sivas’ta yaşanan susuzluk sorununa da değinen Haral, şehir şebekesinde olan kaçağın mutlaka önlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Haral, “Sivas merkezinin susuzluk en büyük sorunlarından biridir. Kim ne yaparsa yapsın nereden su getirirse getirsin altyapıdaki yüzde 47’lere varan kayıp kaçak oranı çözülmediği müddetçe Sivas’ın su sorunu çözülmez. Küresel iklim değişikliğinin bu kadar yoğun olduğu bütün ülkelerin, bütün illerin buna tedbir aldığı bir ortamda Sivas’ın mutlaka altyapısına bir yatırım yapılmalıdır. Şehir şebekesinde olan bu kaçak mutlaka önlenmelidir. Eğer bunu önlemezlerse yapılacak her yatırım verimsiz çalışacaktır. Çünkü sisteme giden 39 milyon metreküp suyun ancak 20 milyon metreküpü tahsil edilmektedir. On dokuz milyon kayıp kaçak vardır. Kevgire dönen bu altyapı mutlaka ama mutlaka yenilenmelidir. Bu Sivas’ın olmazsa olmazlarındandır. Yokça Çok susuzluk çekeriz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu