GündemSağlık

Eren: İlaç Sorununa Çözüm Üretilmeli

37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren; İlaç bulamama sıkıntısının halk sağlığı sorununa dönüştüğünü kaydeden Eren, yetkililerden çözüm istedi.
37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren; Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta ilaç bulamama sıkıntısı yaşandığını söyledi.
İlaç sıkıntısı dolayısıyla hem eczacıların hem de vatandaşların mağdur olduğunu dile getiren Eren, “Reçete edilen ilaçları almak için eczaneye gelen hastalarımız, ilaç yokluğu sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, bazı antibiyotikler, çocuk hastalıklarında kullanılan başta antibiyotikler olmaz üzere öksürük, ateş düşürücü şuruplar, grip ilaçları, kanser hastalıklarında kullanılan ilaçlar, göz damlaları vs. piyasada kullanılan ilaçların dörtte biri bulunmamaktadır. Öncelikle gece nöbetlerde çocuğu için ilaç almaya gelen bir annenin, babanın ilacı bulamaması, ilaç için eczane eczane gezmesi, hastaları ve biz eczacıları oldukça zor durumda bırakıyor. İlaç yokluğu bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş durumdadır. Hastalar mağdur, eczacılar mağdur. Bu konu ile ilgili, yetkililerin acilen çözüm bulmaları gerekiyor” diye konuştu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu