EkonomiGenelGündemYerel Haberler

Eken: Sivas’ın Tamamı Cazibe Merkezi Olmalı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, Sivas’ın tamamının cazibe merkezine alınmasını gerektiğini söyledi.

TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 365 Oda ve Borsa Başkanları katıldı.

Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken burada yaptığı konuşmada Sivas iş dünyasının taleplerini aktardı.

Başkan Eken, “Kamu bankalarımız iş dünyamıza gerçekten ciddi destek oluyor. Kamu bankalarımıza teşekkür ediyorum. Özel bankalarımız hala kamu bankalarımızın seviyesine gelemedi. Üyelerimiz ve özellikle kamuya iş yapan müteahhitlerimiz kredi almakta güçlük çekiyor. Bu konuda Kredi Garanti Fonu (KGF) garantörlüğünde bir kredi uygulaması yapılmalı. Üyelerimiz bankalarda krediye erişimde zorlanıyor. Özellikle kamu müteahhitlerimizin alacağı karşılığında KGF limitleri tanınmasını ediyoruz” dedi.

Sivas’ın tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep eden Başkan Eken, “Sivas Demirağ OSB Aralık 2021’de Cazibe Merkezleri kapsamına alındı. Bu nedenle Cumhurbaşkanımıza, sanayi bakanımıza teşekkür ediyorum. Cazibe Merkezi kapsamına alınan diğer illerde OSB farklılığı yok. Ama Sivas’ta sadece Demirağ OSB bu kapsama alındı. Bundan da son derece memnunuz ve mutluyuz. Ama diğer OSB’lerimiz ile kendi aralarında bir haksız rekabet ortaya çıkıyor. Bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması için diğer illerde nasıl uygulanıyorsa Sivas’ta da aynı şekilde şehrin tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep ediyoruz. “ diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu