EkonomiGenelGündemİlçelerYerel Haberler

Eken: 8 bin Üye İçin Yeniden Adayım

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 13 Kasım’da yapılacak olan oda seçimlerinde değişimle başlayan değişimin devamı için yeniden aday olduğunu açıkladı. Belli bir sınıfın değil herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışıyla ile göreve yeniden talip olduğunu söyleyen Eken, “Kimsenin adamı olmadan, ayırmadan, kayırmadan 4 yıl boyunca 8 bin üyemiz için çalıştık. Tek derdimiz üyelerimiz oldu. Yapacağımız eksik kalan çalışmalarımız için ben ve ekibim bir dönem daha adayız.” dedi.

KOMİTE ÜYELERİ TANITILDI
2018 yılında STSO Başkanı seçilerek yaptığı hizmetlerle Mustafa Eken başarılı bir dönemi geride bıraktı. Birçok yatırımın ilimize gelmesini sağlayan, taraflı-tarafsız herkesi kucaklayan yönetim anlayışı ile hareket eden Eken ve yönetim kurulu üyeleri Kasım ayında yapılacak olan oda seçiminde yeniden aday oldu. Bir otelde düzenlenen toplantıda adaylığını açıklayan Başkan Mustafa Eken, 25 komite üyesi adayını da basın mensuplarına tanıttı

BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRDİK

2018 yılında odanın kıymetli yöneticilerinin destekleriyle şehrin, üyelerin hak ve menfaatlerini odak noktası haline getirerek göreve başladıklarını söyleyen Başkan Mustafa Eken, “Bizleri bu süreçte görev almaya iten ana sebep sahada üyelerimizden gelen sahipsizlik vurgusu, belli bir grup ve kesim dışında kimseyi kucaklamayan, şehrin gerçek sorunları karşısında etkisiz kalan bir yönetim anlayışıydı. Görev süremiz boyunca Türkiye genelinde birçok oda ve yönetimine nasip olmayacak kazanımlarla başarılarımızı taçlandırdık. Taraflı, tarafsız herkesten övgü alan çalışmalarımızdan yüzümüz ak, vicdanen görevimizi yapmanın verdiği huzur ve yeni dönemde gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizin verdiği heyecan yeniden ekibimizle birlikte üyelerimizin karşısına çıkıyoruz. “ diye konuştu.

ODAMIZIN KAPILARINI SAHİPLERİNE AÇTIK
4 yıllık görev süresi boyuna oda olarak yaptıklarını çalışmaları paylaşan Eken, “2018 yılında yürüttüğümüz seçim çalışmalarında üyelerimizin bizden talep ettiği en önemli konu Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında ulaşılabilir bir yönetim modeli, başkanlık katını dair görmediğini söyleyen üyelerimizin olduğunu bu çalışmalarda öğrendik. Göreve geldiğimiz ilk gün itibariyle odalarımızın kapılarını gerçek sahipleri olan üyelerimize açtık. Oda kayıt belgelerini ücretsiz olarak vermeye başladık. Odamızın teknolojik alt yapısını yeniledik. WEB sitemizi yenileyerek mobile uygulamasını hayata geçirdik. Arşivimizi dijital ortama taşıdık. Üyelerimizin odaya gelmeden belgelerini online olarak alabileceği alt yapımızı hayata geçirdik. Logo ve kurumsal kimliğimizi yeniledik. Sosyal medya hesaplarımızı etkin kullanarak üyelerimiz yönelik profesyonel içerikler üretir hale geldik. Beşinci katta bulunan restoranımızı yenileyerek çok amaçlı salona dönüştürdük. Yıllardır atıl durumda olan kongre ve fuar alanını Bilim ve Teknoloji Üniversitesine kazandırdık. Bu sayede üniversitemizin fiziki yapımını hızlandırdık. Ömrünü tamamlamış olan eski hizmet binamızı yenilemek için projemizi hazırladık. Her zaman üyelerimizin yanında olduk üyelerimizi büyük bir çoğunluğunu ziyaret ettik. Sivas merkez ve ilçelerimizde düzenlediğimiz iftar programlarında üyelerimizle bir araya geldik. Kamu hastanelerinde alacaklarını alamayan medikal firmaların sorunlarını gündeme taşıdık ve alacaklarının tahsili yolunda büyük katkılar sunduk.” şeklinde konuştu.

HER ÜYEMİZİN SORUNUNU DİNLEDİK
Pandemi sürecinde odanın imkanlarıyla 500 üyeye 50 milyon lira tutarında nefes kredisi kullandırttıklarını aktaran Eken, “Pandemi dönemin kira ertelemeyle ilgili çağrılar yaptık. Erteleme yapılmasını Türkiye genelinde sağladık. Pandemi dönemin tüm üyelerimizin ticari kayıplarını hafifletme adına kendileriyle iletişim halinde olduk. Salgın döneminde odamız imkanlarıyla 100 bin adet maske ve dezenfektan seti dağıttık. Pandemi döneminde 24 komitemiz ile online olarak toplantılar gerçekleştirdik. Tam kapanma sürecinden etkilenmemek için özel izinler aldık. Kamuya iş yapan müteahhitlerimizin sorunlarını Türkiye Odalar ve Borsalar Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve bakanlarımıza birebir ilettik. TÜDEMSAŞ’ın, TÜRASAŞ’a devri sırasında ilgili illerin oda başkanlarıyla toplantılar düzenledik ilimizin hak kaybına uğramaması adına girişimlerde bulunduk. Yöresel ürünlerimizin tescili noktasında çalışmalarımıza hız verdik. Birçok ürünümüz için coğrafi işaret belgesi aldık, başvurularımız devam ediyor. Şehrimizin kültürüne katkı sağlamak için konserlere ve sahne gösterilerine kaynaklar aktardık. Üyelerimizden gelen talep beklentileri Cumhurbaşkanlığı makamı dahil olmak üzere tüm ilgili mercilere çekinmeden ilettik. Kamu bankalarının müdürleriyle üyelerimiz birebir görüştürerek sorunların çözümlerine yardımcı olduk. Burs ve yardım kampanyalarına destek verdik. Üyelerimizin destekleriyle Sivasspor’umuza yeni bir otobüs alarak teslim ettik. Üniversite-sanayi işbirliğine önem verdik. Birinci organize sanayi bölgesinde yatırım yapılmayan tüm parselleri geri aldık. Gerçek yatırımcı ile buluştuk. Birinci organize sanayi bölgesinde yatırımcı ile buluşmayan parselimiz kalmadı. 2018 yılından bugüne 60 fabrikaya yer tahsisi yaptık. 20 fabrikamız üretime başladı. 1.OSB’de 6 bin 750 çalışan varken şu an 12 bin kişi istihdam ediliyor. Tüm fabrikalar tamamlandığında istihdam sayısı 15 bine ulaşacak. “ dedi.

KENDİMİZ İÇİN DEĞİL SİVAS İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yatırımcının Emrindeyiz sloganı ile İstanbul’daki iş insanlarına yönelik ‘Sivas İş Dünyası Buluşması’ programı düzenlediklerini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “250 iş insanımızı Sivas’a yatırım yapmaya davet ettik. Odamızın 120. yılı nedeniyle etkinlikler düzenledik. Odamızın 40 yıllık üyelerine, vergi rekortmenleri ve ihracatçılarımıza ödüller verdik. Üyelerimizi bilgilendirmek için çok sayıda konferans ve bilgilendirme toplantısı düzenledik. Elbette bunları çoğaltmamız mümkün. Saatlerce anlatabiliriz yapılan çalışmaları. Ben sizlere önemli olanları yeniden hatırlamak istiyorum. Göreve geldiğimizde Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız B sınıfı akredite odaydı. Yürütmüş olduğumuz başarılı ve öncü hizmetler doğrultusunda Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız 2021 yılında Türk Loydu Vakfı uzmanları tarafından yapılan denetimler sonucunda ilk kez 5 yıldızlı A Sınıfı Akredite Oda oldu. Diğer bir konu ise Demirağ OSB’nin Cazibe Merkezi olmasıdır. Biz, göreve geldikten sonra Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak teşvik seferberliği başlattık. TOBB Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanımıza teşvik doyasını sunduk. Sonrasında konuyu sürekli gündemde tuttuk. Bakanlarımıza konuyu tekrar tekrar hatırlattık. Cumhurbaşkanımız 28 Aralık’ta cazibe merkezi kararnamesini imzaladı. 2022 yılının ilk 8 ayında Demirağ OSB’de 60 firmaya yer tahsisi yapıldı, 17 Bin kişi için istihdam garantisi alındı. Cazibe Merkezi konusunda hayal, şahsıma sizden başka konuşan yok, boşuna çaba harcıyorsunuz dediler. Ama bizler inandık. Demek ki inandığınızda, birlik ve beraberliği sağladığınızda, ben değil biz dediğinizde kendiniz için değil Sivas için üyeleriniz için çalıştığınızda en iyi sonucu alıyorsunuz. “ diye konuştu.

BEN DEĞİL BİZ ANLAYIŞINI SAVUNUYORUZ
Başkan Mustafa Eken, “İşsizliği hep birlikte bitirebilmek için şehrimizin tamamının 6. Bölge Teşvikleri kapsamına alınması için çalışıyoruz. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası tarihinde ilk kez bir başkan bölge temsilcisi seçildi. Aralarında Kayseri, Konya, Eskişehir ve Ankara gibi illerin yer aldığı İç Anadolu bölgesinde 63 Oda&Borsa Başkanımızın oylarıyla TOBB İç Anadolu Bölge temsilcisi seçildim. Lafta, belli bir grup tarafından değil İç Anadolu’da bulunan 13 ilimizin oda ve borsa başkanları bölgemizi siz temsil edin dedi ve oyunu bize verdi. Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı bu görevle en üst düzeyde temsil ettik. İç Anadolu Bölge Temsilcisi olarak TOBB Ekonomi Şurasında, Cumhurbaşkanımıza bölgemizin 15 maddeden oluşan taleplerini iletme imkanı bulduk. Cumhurbaşkanımız’dan, Demirağ OSB’nin 93 Milyon TL’lik altyapı ödeneğini, Demirağ OSB ve Sivas’ın tamamının cazibe merkezi kapsamına alınmasını istedik. Bize güvenen oda ve borsa Başkanlarımız ile bizi sen temsil edersin diyerek bizlere oy veren üyelerimize teşekkür ediyorum. Geride bıraktığımız 4 yıllık süreçte ulaşılabilir başkan, ulaşılabilir yönetim anlayışı ile odamızın kapılarını tüm üyelerimize açtık. Kapı kapı üyelerimizi ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledik. Çözüm ürettik. Ben değil biz anlayışını hakim kılarak, üyelerimiz ve Sivas için çalıştık. Yatırımcıları şehrimize davet ettik” ifadelerini kullandı.

HERKESE EŞİT MESAFEDE OLDUK
Unutulmuş olan, seçimden seçime gidilen ilçelerdeki üyelerle istişare toplantılarında, kahvaltılarda ve iftar yemeklerinde bir araya geldiklerini aktaran Eken, ”Gece gündüz demeden çalıştık. Sizlere verdiğimiz sözü unutmadan görevimizi yerine getirdik. Kimsenin adamı olmadan, ayırmadan, kayırmadan 8 Bin üyemiz için çalıştık. Tek derdimiz üyelerimiz oldu. Yapacağımız eksik kalan çalışmalarımız için ben ve ekibim bir dönem daha adayız. Demirağ OSB’de fabrika bacalarının tütmesi için, Marka yatırımları ilimize çekebilmek için, Sivas’ın tamamının 6.Bölge teşvik kapsamına alınması için, Demir Çelik Fabrikasının yeniden üretime başlaması, istihdam sağlamasını sağlamak için, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarına Yeni bir hizmet binası yapmak için, yer tahsisi yapılırsa yapacağız diye sözünü verdiğimiz Fuar Alanını şehrimize kazandırmak için, Sivas’ın ihracatını 1 milyar dolara çıkarmak için, yeniden adayız. Sivas Ticaret ve Sanayi Odasını şehirle bütünleşen, odamızın marka değerini ve tanınırlığını arttıran Seçimden seçime değil görevde olduğu süre boyunca üyeleriyle bir arada olan, büyük, küçük esnaf tüccar demeden herkesi eşit gören ilçelerdeki üyelerini unutmayan, onlarla sık sık bir araya gelen, belli sınıfın değil Sivas’ın tüm esnaf, tüccar ve sanayicisi ile bütünleşen laf değil icraat üreten bir odaya dönüştürdük. “ dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu