GenelGündemYerel Haberler

Demirgil: Kurban Kesiminde Hassas Olalım

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kurban komisyon kararları hakkında açıklamalarda bulunarak uygun olmayan yerlerde yapılacak olan kurban kesimlerine cezai müeyyide uygulanacağını söyledi.

Kurban Hizmetleri Komisyonunun toplandığını ve bazı kararlar aldığını ifade eden SESOB Başkanı Hakan Demirgil, kurban pazarının bölge trafik yanında bulunan Hayvan Pazarının Kurbanlık Hayvan Satış yeri olarak faaliyet göstereceğini ifade etti.

Komisyonda alınan kararlar hakkında da bilgi veren Demirgil, “Kurban Bayramı öncesinde Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak bazı kararlar aldı. Alınan kararlar doğrultusunda Çayyurt mahallesi 15. Sokak, Pazartesi pazarı, Salı pazarı, Şeyh Şamil Mahallesi Çarşamba pazarı, Abdulvahabigazi Mahallesi Perşembe pazarı, Kümbet Mahallesi Cuma pazarı, Yenidoğan Mahallesi cumartesi pazarı, Yenişehir Mahallesi Pazar alanı, Ahırlar bölgesi hayvan pazarı, Tuzlugöl Mahallesi Abdurrahim  Reyhan Cami önü, pazar alanları ve kombinalarda ve kurban yerlerinde kesim yapılacaktır. Özel mülklerde de hijyenik kurallara uymak kaydı ile kurbanlarını kesebileceklerdir. Cadde ve sokaklarda kurban kesimine müsaade edilmeyecektir. “ dedi.

Yönetmeliğe uygun olmayan yerlerde kesim yapılamayacak, kesim yapanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacağını söyleyen Demirgil, “ Kombinalarda kesim yerlerinde ve diğer serbest bölgelerde kasaplar büyükbaş hayvanları bin 500TL’ye küçükbaş kurbanlık hayvanları ise 350 TL bedelle kesebilecekler” diye konuştu.

Demirgil, kesilen kurbana dikkat edilmesini iki yaşını doldurmamış kurban vasfı olmayan gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurban olarak kesilmemesini, kurban kesim yerlerinde hayvan iç organları ve atıklarının boş yerlere atılmamasını, yol kenarı, park, cadde, öğrenci yurtları ve cami bahçelerinde kurban kesilmemesini, belirlenen kurallara uyulmasını tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu