EkonomiGenelGündemİlçelerYerel Haberler

Demirgil: Esnaf Perişan Durumda

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, piyasada yaşanan artışlar nedeniyle esnaf ve sanatkarın çok zor durumda olduğunu söyledi. Esnaf ve sanatkarın giderlerini karşılayamadığını söyleyen Demirgil, ayakta duramayan esnaf için destek istedi.

Kurban bayramı öncesi esnafları ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinleyen SESOB Başkanı Hakan Demirgil, piyasada sürekli artışların yaşanması esnafları da mağdur ettiğini dile getirdi. Esnaf ve sanatkarın kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve istihdam sağlamaya çalıştığını ifade eden Demirgil, “Pandemi sürecinden sonra canlanmaya başlayan esnaflarımız, sürekli yaşanan artışlar nedeniyle tekrar sıkıntı yaşamaya başladı. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, vergi ,kira, sigorta primlerinin artması nedeniyle esnaflarımız giderlerini karşılamakta zorlanmaya başladı. Asgari ücretin artması nedeniyle Bağkur ve SSK primlerinde de artış olmuştur. Evinin ihtiyacını Alın teriyle çalışarak karşılamaya çalışan esnaf ve sanatkarlarımız, primlerini ödemekte zorlanıyor. Kira ve diğer giderlerini de karşılayamıyor.

Piyasadaki artışların esnafları olumsuz etkilediğini ve giderlerin arttığına dikkat çeken Demirgil,”Esnaf ve Sanatkarlarımızın ödediği Bağ-Kur primleri çok yüksek. Bu yüzden piyasa şartları kur artışı, akaryakıta yapılan zamlar maliyetleri de yükseltti. Esnaflarımız iş yapamadığı için giderlerini de karşılayamıyoruz. Bu nedenle de Bağkur ve SSK primlerini ödeyemiyor. Bağkur primlerine indirim beklerden asgari ücretle birlikte zam yapılmasını küçük esnafımızı da zor durumda bıraktı. Devlet büyüklerimizden esnaf ve sanatkarlarımıza sahip çıkmasını, primlerde indireme gidilerek esnafın ödeyebileceği seviyeye getirilmesini talep ediyoruz.  Esnafı korumak ve kollamak ekonomiyi korumaktır diye konuştu.

Demirgil, esnaf ve sanatkarların giderlerini karşılamadığı için kredilerle ayakta durduğunu da hatırlatarak, tüm esnaf ve sanatkarlara yönelik can suyu kredisi verilerek esnafa destek olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu