GenelGündemİlçeler

Çocuk İstismarı Davasına 10 Ay Ceza

Verilen Ceza Yetersiz Bulundu
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Sivas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen istismar davasında okul müdürüne 10 ay ceza verildi.
Kısa adı UCİM olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Sivas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen istismar davasında çocuğu ve aileyi yalnız bırakmadı. Dava sonrasında yapılan açıklamada verilen cezanın yetersiz olduğunu belirtilerek davanın sonuna kadar peşinde olunacağı vurgusu yapıldı. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Sivas Hukuk Koordinatörleri ve avukatları Sivas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde okul müdürü R.E. tarafından cinsel istismara uğrayan çocuğun davasında hazır bulundular.


UCİM Sivas İl Temsilciliği tarafından yakından takip edilen davaya yönelik duruşma sonrası yapılan açıklamada, “Çocuklar vatandır parolasını kendine düstur edinen UCİM Sivas temsilciliği olarak Sivas 3.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan ve okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz kalan çocuğumuzun yayındaydık. Mahkeme heyeti derneğimizin katılma talebini kabul etmedi. Gelinen aşamada savcı sanığın cezalandırılması yönünde mütalaasını sundu ve mahkeme bu yönde sanığın neticeden 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Hatırlanacağı üzere aynı sanığın daha öncesinde Sivas 4.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka kahraman çocuğa yönelik davasına katılmıştık. Her iki dosyada sonuçları itibariyle bakıldığında, verilen cezaların, suçu sabit olan sanık için yetersiz olduğu ve caydırıcı niteliği bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu son alınan kararla da yine toplum vicdanı rahatlatılamamıştır. Bu sebeple verilen karara yönelik istinaf aşamasında da gerekli itirazları yapıp sürecin sonuna kadar peşinde olacağız. Sanığın üst hadden ceza alması için elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Biz haklı olduğumuz bu mücadelede sonuna kadar yolumuza devam edeceğiz. Bu mücadelede çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız. Çünkü çocuklarımız vatanımızdır ve biz vatanımıza sahip çıkacağız” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu