GenelGündemYerel Haberler

Çoban: Çiftçi Üretimden El Çekiyor

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu ile birlikte Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik’i ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını anlattı.

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, Sivas’ta üreticilerin ciddi sorunlar yaşadığını belirtti.  Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik’i ziyaret eden Çoban ile Topçu bölgede çitçilerin yaşandığı sorunları anlattı. Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban verimli mera alanlarının yabancılara kiraya verildiğini ifade ederek, “Bu konuya acilen bakanlık nezdinde çözüm bulunmalı. Halk elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesine tüm yetiştiriciler dahil edilmeli. Küçükbaş hayvanlar için yapılan destek ödemeleri 2 yıldır aynı, bu desteklerin artırılması gerekiyor.” dedi.

İç Anadolu Bölgesinde ciddi çoban sıkıntısı yaşandığını aktaran Başkan Basri Çoban, “Çoban bulamayan üretici hayvanlarını satarak üretimden el çekiyor. Bu konuda Afgan çobanların sözleşme modeli ile bölgede ki üreticilere yönlendirilmesi sorunu çözecektir. Ayrıca bölgemizdeki kuzu ölümleriyle ilgili de bakanlığımızın ciddi çalışma yapması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iletilen talepleri ilgili makamlara aktaracaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu