EğitimGenelGündemSiyasetYerel Haberler

CHP’li Coşkun: KPSS İptal Edilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun, hafta sonu gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı yönündeki iddialara yönelik açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile ilgili sosyal medyada çok dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, 2022 KPSS’de çıkan soruların bazılarının, Yediiklim Yayınevi’nin daha önceki deneme sınavlarında sorduğu, videolu anlatımlarında yayınladığı soruların şıklarına kadar aynısı olduğunu ileri sürdü. İddialar sonrası ÖSYM’den açıklama geldi. Yapılan resmi açıklamada, incelemeler sonucu iddiaların asılsız olduğu ifade edildi.

ÖSYM’den yapılan  açıklamada;  “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

Öte yandan gelişmeler üzerine dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun; gelişmelere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “ÖSYM gibi Türkiye’nin en güvenilir kurumunun düştüğü durum içler acısı. Bu emek hırsızları ortaya çıkarılana kadar ÖSYM sınavları iptal edilmelidir.  Hiçbir kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte de tesadüf diyenleri iyi hatırlasın. Yıllarca sınavlara hazırlanan, kamuda çalışma hayali kuran gençlerimizin ahları bu sahtekarlığın sorumlularını yakacaktır. Sınavlar iptal edilmeli ve emek hırsızları cezalandırılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu