GenelGündemVizyondakilerYerel Haberler

Bizim ruhumuz Sivas Kongresi’nde, Sivas’tadır

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103. Yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Coşkun, mesajında, “Bugün, Sivas Kongresi’nin 103. Yıldönümünü gururla kutluyoruz. Sivas kongresi, esaret ve tahakküm altında yorgun düşmüş ve fakirleşmiş büyük bir milletin, emperyalistlerin manda ve himayesini reddederek, tüm güçlerini tam bağımsızlık için birleştirdiği ve milli iradeyi tek kurtarıcı olarak ilan ettiği bir büyük şahlanıştır.

Sivas Kongresi, halkımızın vicdanından yükselen Kuvayı milliye ruhunu, Anadolu ve Rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti çatısı altında birleştiren kongredir. Sivas kongresi, büyük önderimiz ilk genel başkanımız gazi Mustafa kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, Kuvayı milliye ruhundan ve müdafaa-i hukuk anlayışından neşet eden, onun bağrından doğan cumhuriyet halk Partisi’nin de ilk kurultayıdır.

Sivas Kongresi mandacılığı reddeden, bağımsızlığı savunan düşmana karşı her türlü mücadeleyi göze alan tıbbiyeli hikmetlerin de gazi Mustafa Kemal’in de bulunduğu bir kongre bizim ilk kongremizdir.

İlk kurultayımızın ve ilk genel başkanımızın aydınlattığı yolda partimiz, yüz yıldır her türlü hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı, ayrım yapmadan tüm yurttaşlarımız için hakkı, hukuku, adaleti savunmaya devam etmiştir.

CHP’nin geçmişte neler yaptığı gelecekte de neler yapacağı tartışılırken şu eksenin asla unutulmaması gerekir, “bizim eksenimiz bağımsızlıktır, kalkınmaktır, büyümektir, bizim eksenimiz, özgürlüktür, cumhuriyettir, devrimciliktir. Bizim eksenimiz altı okumuzla belirlenmiştir.

Bizim ruhumuz Sivas Kongresi’nde, Sivas’tadır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında sorumluluğumuzun farkındayız. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki ruhla hareket ederek Türkiye’de demokrasiyi, hukuku, özgürlüğü egemen kılmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkeyi, bu ülkenin insanlarını çok seviyoruz. Birlik beraberlik içinde, ‘sen, ben’ demeden, hiçbir şekilde ayrışmadan, bu ülkenin farklılıklarını zenginlik olarak kabul ederek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bundan yüz üç yıl önce sömürgeci emperyalist ülkelerce kuşatılmış ülkemizde, yokluk içinde hiçbir esareti ve baskıyı kabul etmeyerek, milli egemenlik ilkesine dayalı devletimizin kuruluşuna temel olan Sivas Kongresi’nin 103. Yılı kutlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu