GenelGündemİlçeler

Başkan Karakaya “Sivas’ta Tarımsal Alanda Yenilikleri Görmemiz İçin Fuarlar Önemli”

Sivas Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sivas Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ziraat Odası’nın işbirliğiyle bu yıl 8. kez düzenlenen Sivas Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı açıldı. Fuarda, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya tarafından yapılan değerlendirmede, fuarın önemine vurgu yaptı.

Karakaya, “Bu sene sekizincisini düzenledik tarım fuarımızın. Tarım fuarları, inşallah Sivas’ımızın teknolojik değişiminde büyük katkı sağlayacak. Bugün fuarı gezdiğimiz vakit, artık dronları ve çoğu son teknoloji ekipmanları görüyoruz. İnşallah bu teknolojiyi, değişimleri, dönüşümleri çiftçilerimizle buluşturacağız. Ve artık Sivas tarımını, hayvancılığını daha yüksek yere taşıyacağız. Kaliteli, verimli, bilimsel üretimlere inşallah devam edeceğiz. Bundan sonraki fuarlarımızın daha geniş katılımlı olması için elimizden geleni yapacağız. Şimdilik bu kadar. İnşallah daha iyi fuarlara,” dedi.

Ayrıca, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nin tarımla ilgili çalışmalarına da değinen Karakaya, “Tabii ki şimdi artık bizler babalardan, dedelerden görme tarımı bir kenara bırakmak zorundayız. Artık üretim demek, her türlü bilimsel çalışmayı değerlendirip teknolojik makineler kullanmak ve bilimin ışığında yol almamız gerekmektedir. Üniversitemizin yaptığı tohumlar yaklaşık üç ile yedi yıl arasında sonuç veriyor. Buradan beklentimiz şu: Malumunuz, son zamanlarda ülkenin nüfusundaki artışla beraber artık bir kişiye düşen dekar sayısı dört dekardan iki nokta yedi dekara düştü. İşte bu üniversitemiz ne yapıyor? Daha kaliteli ürünü, üretimi daha az alanda daha verimli nasıl yaparız? Şu an onun çalışmaları var. Umarım o da şehrimize çok büyük katkı sağlayacak. Bunu da inşallah ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz,” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu