GenelGündemYerel Haberler

Başkan Haral, “Suya Zam Yaparak İsraf Önlenmez”

Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanı Zeki Haral,İsrafı önlemek üzere meclis kararları alan belediyemiz, alt yapı yatırımlarını artırıp şebeke hattını gözden geçirmelidir. Bu iş olmazsa olmazları, olmalıdır. Suya zam yaparak israfa tedbir alamazsınız” dedi.

Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanı Zeki Haral, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in suyla ilgili yaptığı açıklamasından sonra önemli detaylara değindi.

Başkan Haral, suya zam yapılarak önlem alınamayacağını belirtti. Haral, “Yaşadığımız süreç gösterdi ki, tavra deresi su kaynakları, Sivas içme suyunun can damarı… Bu kaynaklar sayesinde acı zulüm bu süreci geride bıraktık. Bu sebeple daha önce defalarca belirttiğimiz üzere, Tavra Deresi Su havzasının korunması gerekmektedir. Kapasitesinin üzerinde yeni kuyular açarak, aşırı su çekimi yapılması, havzanın akifer (su depolama) özelliğini bozarsa, dövecek diz bulamayız. Tavra Deresi su kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanmak adına daha önceki yıllarda da DSİ’nin de gündeminde olan, yeraltı barajı yapımı tekrar değerlendirilebilir.

Tavra Deresine, Yıldız Kaynaklarından su getirilmesi, yeniden değerlendirilmesi gereken konulardan, biri olması gerekir. Çünkü önceki yıllarda yapılan çalışmalarda iki kademeli terfi ile suyun Tavra Deresine gelebileceği, düşü’nün yeterli olduğu yerde de kurulabilecek elektrik Üretim (HES) Tesisi ile de terfide tüketilen elektriğin üretilebileceği hususunda çalışmalar vardır.

Tavra kaynaklarında ki durum böyle iken İSRAFIN EN BÜYÜĞÜ şehrin alt yapısındadır. Şehre verilen 39 milyon metreküp sudan yalnızca 20 milyon metreküpü belediyemizce tahakkuk edilebilmiştir. Yani 19 milyon metreküp su ya şehrin alt yapısında ya da kaçak kullanımda israf olmaktadır. Yani şebekeye giren suyun yüzde 47 – 48’i alt yapıda kaybolmaktadır.

İsrafı önlemek üzere meclis kararları alan belediyemiz, alt yapı yatırımlarını artırıp şebeke hattını gözden geçirmelidir. Bu iş olmazsa olmazları, olmalıdır. Suya zam yaparak israfa tedbir alamazsınız. Alt yapıda ki kayıp kaçak oranını dünya standartlarındaki yüzde 25 seviyesine getiremeyen sizlere kim yaptırım uygulayacak? Bu nedenle Sivaslıya ağır yaptırımlar uygulayamazsınız.

Beydilli Barajı ile ilgili çalışmaların başlamış olduğunu duymak, geçte olsa sevindirici bir gelişmedir.  Bu projeyi yatırım programına aldırmak ve önünde ki bürokratik engelleri kaldırmak ise Sivas susuzluk çekerken ortada görünmeyen Sayın vekillerimize düşmektedir.

Bu arada su problemini çözmek adına getirdiğiniz çözüm, her zamanki gibi yeni sorunların da başlangıcı oldu. Pusat Özen Barajından gelen su ile tarım yapan çiftçilerimizin sıkıntıya gireceği aşikardır.

Pusat Özen Barajından suyun şehre gelmesi için emek sarf eden tüm çalışanlarımıza bu mevsim ve hava ve arazi şartlarında emeklerini esirgemedikleri için teşekkür ediyoruz.

Sayın Belediye Başkanımız, şehre su verilirken yaptığı konuşmada, önce “tüm eleştirilere açığız” deyip, Sivas halkından özür diledikten sonra “suyun siyaseti olmaz” diyerek kendisine yapılan eleştirilere karşı da en büyük siyaseti yapmıştır.

Sayın Başkan 21. Yüz yılda Sivas gibi bir şehri, susuzluğa mahkûm ederseniz, bu eleştirilere de katlanmak durumundasınız! Zira atalarımız ne der, “harmana giren porsuk dirgene dayanacak”. O makamda oturuyorsanız gereğini zamanında yapacaktınız, bu işler sadece sırt sıvazlamayla olmuyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu