GenelGündem

Atatürk’ün Sivas’tan Ayrılışı Canlandırıldı

Milli Mücadele yıllarında Sivas’ta 108 gün kalarak, zorlu süreci şehrimizden yürüten Mustafa Kemal Atatürk’ün kentten ayrılışı temsili olarak canlandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1919’da Erzurum Kongresi’nin ardından ulusal bir kongre toplamak amacıyla gelerek 108 gün kaldığı kentten ayrılışının 103’üncü yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, il protokolü, siyasi parti başkanları, sivil toplum örgütleri, dernek temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Vali Yılmaz Şimşek, günün anlam ve önemine binaen duygu ve düşüncelerini ifade ettiği defteri imzaladı.

“Ülkemizin işgaller altında olduğu 1919 yılı içinde, ‘Anadolu’nun en güvenli şehri’ olarak ifade ettiğiniz Sivas’a gelerek, Sivas Kongresi’ni topladınız. 108 Gün Sivas’ı şereflendirerek Millî Mücadele’nin yol haritasını bu şehirde hazırladınız. Ankara’ya gitmek üzere şehrimizden uğurlanışınızın 103. yıldönümünü idrak ederken; “103 Yıl Önceki Ruhla”, size ve eserlerinize layık olmak için büyük bir gayretle ülkemize ve şehrimize hizmet ediyoruz. Emanetiniz olan Türk İstiklal ve Cumhuriyetine sahip çıkmayı aziz bir görev sayıyor, sizi bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun…”

Ardından Emekli Öğretim Görevlisi / Yazar Necip Günaydın tarafından milli mücadele ve Kongre süreci ile Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışı anlatıldı.

Program temsili canlandırmayla sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu