GenelSağlıkYerel Haberler

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 105. yıl dönümü nedeniyle Yukarı Tekke Mezerlığı’nda bulunan Garnizon Şehitliği’nde program düzenlendi. Anma töreni; Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında az sayıda katılımcıyla, sosyal mesafe korunarak gerçekleştirildi.
İl protokolü, ilk olarak Sivas Yukarı Tekke Garnizon Şehitliği’nde saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı okundu ve Sivas Valisi Salih Ayhan, 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Hakan Tutucu, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Muharip Gaziler Derneği ile Şehit Aileleri Sivas Şube Başkanı Fuat Ahıskalı ile Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sivas Şube Başkanı Mustafa Hızal anıta çelenk koydu.
Vali Ayhan ardından şeref defterine şu ifadeleri kaydetti:
“Bugün, mazisi insanlık tarihi ile başlayan milletimizin, üzerinde yaşadığı toprakları vatan yapma, milli varlığımızı sürdürme, bağımsızlık, insanlık ve barış ideali uğruna verdikleri mücadelenin, Çanakkale’de ete ve kemiğe büründüğü bir zaferin yıldönümünü hep birlikte, milletçe yâd etmenin heyecan ve gururunu yaşıyoruz.
Bu gururun arkasında ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe yazdıran kahraman Mehmetçiğin destansı hikâyesi vardır. Çanakkale, bir diriliş cehdidir, üzerinde türlü oyunlar oynanan bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunun adıdır.
Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekûn direnişini sergileyen Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerinde plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir. Bu ders, Şanlı Türk Ordusu’nun vatanımızın bekası, güvenliği ve geleceği için sınır ötesindeki terör yuvalarına karşı başlatmış olduğu harekât, şehadet mertebesine ulaşan Aziz Şehitlerimiz, sivillere gösterdikleri hassasiyetle savaşın da bir ahlakı olduğunu tüm dünyaya yeniden öğretmesidir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferinin 105. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain kalkışma planında ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”
Vali Ayhan ve beraberindekiler daha sonra şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıtından sonra Şehitler Müzesi’ni gezdi.
Törenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ayhan, hüzünlü, sakin, mütevazi bir törenin yapıldığını söyledi.
Son zamanlardaki Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle törenlerin bu şekilde sosyal izolasyon çerçevesinde dar bir katılımla gerçekleştirildiğini belirten Vali Ayhan, “5 kişilik bir protokolle tören yapıldı. Bu da bir önlemdir, sorumluluktur, mecburiyettir. Hayatın tüm alanlarında bir kısıtlılık var. Bunun temel mantığı ve felsefesi bu virüsle her alanda mücadele edebilmek; çünkü virüs törendir, derstir, müsabakadır dinlemez. Dolayısıyla bu manada dar bir çerçevede tören icra etmek zorunluluğu ortaya çıktı. Bu sadece Sivas’ımız için değil tüm Türkiye için geçerli bir uygulamadır. Bakanlığımızın talimatlarının gereğidir. Bundan sonraki 1-1,5 aylık zaman zarfında tüm törenler, toplantılar, görüşmeler yapılması gereken zorunlu çalışmaların tamamında dar bir çerçeve olsa da sosyal mesafe korunaraktan bu tür zorunlu olan hayatımızın devamı için gerekli olan tüm programlar devam edecektir. Bu virüsün şuan bir ilacı yoktur, en büyük ilacı tedbirli olmamız, dikkatli olmamız, hijyen şartlarına uymamız. Bakanlıklarımızın, Bilim Kurullarımızın talimatlarına uymaktır. Maalesef bu törenlerimize yansımış oldu. İnşallah bunu da atlatacağız bu da bir mücadele yöntemidir, kriz yönetmektir belki ileride daha büyük felaketlerden, afetlerden kurtulmanın, tecrübe kazanımıdır diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu