GenelGündem

Köylere Güneş Enerjili İçme Suyu Tesisleri Kuruldu

Köylere Güneş Enerjili İçme Suyu Tesisleri Kuruldu

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Güneş Enerjili ve Cazibeli Hayvan İçme Suyu” tesisleri ile hayvanlar kaliteli içme suyuna kavuştu.

2023 yılında toplam 11 köyde, 150.000 dekar mera alanında ıslah çalışmaları yapılarak, bu çalışmalarda gübreleme, suni mera tesisi, hayvan içme suyu tesisleri ve sıvat yapımı gerçekleştirildi.

Hayvan içme suyu tesisi kapsamında Beştepe, Ayli, Bedirli, Kayadibi, Eskiapardı Köylerinde, Yıldızeli ilçesi Yukarıçakmak, Karacaören, Ortaklar Köylerinde, Kangal İlçesi Kuşkayası Köyü ve Gürün ilçesi Karadoruk Köyünde “Güneş Enerjili ve Cazibeli Hayvan İçme Suyu” tesisleri yapıldı. Bu çalışmalar sayesinde, köylerde bulunan toplam 150.000 dekar mera alanında, 19.500 adet küçükbaş ve 2.500 adet büyükbaş hayvanın kaliteli içme suyuna ulaşmaları sağlandı.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Mera alanlarında yapılan planlı hayvancılık ve bunun sonucunda elde edilecek yüksek ekonomik gelirler sayesinde insanların mera arazilerine olan baskısının önemli ölçüde azaltılması, yörede yaşanan göçün önlenmesi, bu sayede Kırsal Kalkınma Hamlesinin başlaması, verim potansiyeli yüksek olan hayvan ırklarının bölgeye getirilerek köylülerin ortak olarak kullandıkları mera alanlarında sürdürülebilir bir yönetim şekli geliştirilerek çiftçi ve köylünün, dağlık eko-sistemin ıslahında bizzat işin içine olması, böylece mera ıslahı çalışmalarında köylü ve çiftçi katılımının sağlanması, birim alandan elde edilen verimin daha az emek ve işgücü harcanarak sağlanması amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu