Genel

Baş Ağrılarına Dikkat

Gün içerisinde yaşanan stres veya herhangi bir neden kişilerde baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu problemle karşı karşıya kalan kişilerin ilk başvurduğu yol ise internet üzerinden uygulanabilecek doğal yöntemleri araştırmaktır.
BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?
Birçok insan zaman zaman baş ağrılarından rahatsız olur ve baş ağrısından nasıl hızlı bir şekilde kurtulacağını merak eder. Bir baş ağrısını sonlandırmanın yolu, ilk etapta neyin ortaya çıktığına bağlıdır. Birçok insan için baş ağrısı veya tetikleyicinin nedenleri dehidrasyon, yüksek tansiyon, boyun veya omuzlardaki sıkı kaslar veya fiziksel veya duygusal stres nedeniyle veya kan damarları. Baş ağrısını gidermek için nedenin değerlendirilmesi gerekir. Ayağa kalkınca baş ağrısı, oruçluyken baş ağrısı, yemekten sonra baş ağrısı gibi birçok şekilde gün içerisinde insanlar bu rahatsızlıkla karşılaşabilir.
Kafein
Birçok baş ağrısı kafeine cevap verir – baş ağrısını gidermek için genellikle bir fincan kafeinli çay veya kahve kullanılabilir. Küme baş ağrıları ve migren, kafeine en duyarlı olanlardır. Geçmeyen baş ağrısı için birçok kişinin kullandığı ilk yöntem kafeindir.
Hidrat
İlaçsız bir şekilde şiddetli baş ağrısı için yapılabilecek ilk şey su veya elektrolit içecek içmektir. Bu, dehidrasyonun baş ağrısının yaygın bir nedeni olduğu için yardımcı olur. Bu özellikle alkollü içeceklerin (akşamdan kalma bir baş ağrısı) içilmesinden kaynaklanan bir baş ağrısından kurtulmak için yararlıdır. İdeal olarak, baş ağrısı ekleyebileceğinden yapay renkler ve tatlandırıcılar içermeyen bir elektrolit içecek seçin. C vitamini ile karıştırılanlar gibi toz içecek karışımları paketleri iyi seçeneklerdir. Diyabetiniz varsa, içeceğin şeker içeriğine dikkatlice bakmak önemlidir. Baş ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler arasında bol su tüketimidir. Çocuklarda baş ağrısı çok rastlanmasa da bazı zamanlarda görülebilmektedir. Bu durumlarda çocuklara direkt olarak ilaç tedavisi uygulamak doğru olmamakla beraber bol su tüketiminin sağlanması önerilir.
Sıcak veya soğuk kompres
Boynun veya alnın arkasına sıcak bir kompres uygulamak gerginliği gevşetebilir ve vazokonstriksiyonu kolaylaştırabilir. Bazı insanlar için soğuk kompres daha iyi hissedebilir. Isıtıcı kremlerin (Bengay veya benzeri) ve enseden gelen baş ağrısı için üst sırtın boğaz kaslarına kendi kendine masaj yapması, kasları gevşetmeye yardımcı olabilir.
Yoga
Baş ağrısı ilaçları çoğu kişi tarafından kullanılmak istenmez. Bir araştırma çalışması, yoganın baş ağrıları için etkili olabileceğini göstermiştir. Yoga pratiği nefes alma tekniklerini (pranayama) ve yoga duruşlarını (asana) içeriyordu.3 Basit germe de baş ağrıları için faydalı olabilir. Hafif boyun ruloları yapmayı, çeneyi germeyi ve her kulağı omuza doğru germeyi deneyin.
Hindistan cevizi ve maden suyu
Maden suyu ve hindistancevizi suyu dehidrasyon için doğal tedavilerdir ve dehidrasyon ile ilgili baş ağrısını hafifletir. Birçok ticari elektrolit içeceğinde bulunan şeker veya yapay tatlandırıcılar olmadan doğal elektrolit kaynaklarıdır. Bu yöntem de çoğu zaman baş ağrısı için çözüm olarak görülür.
Kendinden masaj
Tapınaklar, omuzlar ve başın arkasına kendi kendine masaj yapmak gerginlik baş ağrılarına yardımcı olabilir. Kendi kendine masaj veya bir masaj terapisti ile çalışan masaj, baş ağrısına neden olabilecek kronik boyun ve omuz gerginliğini giderebilir.
Akupunktur
Akupunktur, kronik baş ağrıları ve migren gibi bazı baş ağrılarında etkili olabilir. Akupunktur uzmanı, geleneksel Çin tıbbı tanısı ile baş ağrısının tipini değerlendirecek ve enerji meridyenleri boyunca baş ağrısını bazı yerlerde iğnelerle tedavi edecektir.
Biofeedback
Biofeedback, özellikle neurofeedback, zihni yeniden eğitmek için kullanılabilecek bir tekniktir. Migren, küme baş ağrıları ve gerilim baş ağrıları için faydalıdır.
Egzersiz yapmak
Düzenli egzersiz, özellikle yürüme, koşma veya yüzme gibi aerobik egzersizler baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Egzersiz yaptıktan sonra iyi nemlendirin!
Meditasyon veya dinlenme
Karanlık bir odada 15 dakika uzanmak genellikle baş ağrısını veya migreni durdurabilir.
Daha amaçlı bir gevşeme uygulaması olan meditasyonun, çeşitli araştırma çalışmalarında çeşitli baş ağrısını azalttığı gösterilmiştir. Dikkatlilik veya diğer arabuluculuk türleriyle karşılaştırıldığında manevi meditasyon, migreni azaltmada en etkili olanıdır.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu